Zatímco v Řecku nebo třeba Španělsku dostanete v restauraci karafu vody na stůl k jídlu zdarma, v Česku to není až tak obvyklé. Od roku 2027 by to ale mělo být povinné. "Voda je placená věc, já vůbec nevím, k čemu má tohle směřovat. Tohle je bezbřehá buzerace," řekl kuchař Zdeněk Pohlreich.
"Voda je v nabídce, ale většinou je zpoplatněná. Já jsem principiálně proti principu, aby bylo něco zadarmo. My restauratéři bychom chtěli dostat na úřadě ve frontě taky vodu," řekl podnikatel v gastronomii Luboš Kastner.
Někde chtějí za vodu pár korun, najdou se ale i restaurace, kde si účtují za džbánek 150. To je ale extrém. Třeba v jednom podniku v Ostravě stojí džbán kohoutkové vody 25 korun. Přestože zákazníci jásají, provozovatelé se bouří. Podle nich to povede jenom ke zdražení ostatního sortimentu.
[chooze:article;value:601276]
"Jestliže dáme něco zadarmo, tak se zkrátka musí zvednout ceny těch ostatních věcí. Někdo musí sklenice nakoupit, někdo se o ně musí starat, doplňovat, mýt, barmanka musí sklenici nalít, číšník odnést a pak to zase uklidit," popsal majitel Café Louvre Sylvio Spohr.
"Je to brutální zásah do svobody podnikání, který není namístě. Tyhle socialistický experimenty bruselský... Já jsem z toho překvapenej," okomentoval Pohlreich.
Restauratéři se obávají, že lidé by si pak k jídlu objednávali pouze kohoutkovou vodu a nedávali si jiné nápoje. "Trh byl vždycky založen na poptávce a nabídce a nechme ten trh soutěží a nepřikazujte mu, co má dělat," dodal Kastner.
Nařízení má omezit plastový odpad, ale kritici namítají, že restaurace už teď často nabízejí vodu ve skle.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.