Začátek předvolební kampaně koalice SPOLU začal premiér Petr Fiala (ODS) kriticky. Připustil, že koalice nesplnila zdaleka všechno tak, jak voliči očekávali. I tak ale dodal, že je přesvědčen, že jeho vláda obstála. Proto ODS, TOP 09 a KDU-ČSL opět vyráží do volebního boje spolu.
Ve společném uskupení se ale rozhodly kandidovat také SPD, Trikolora, Svobodní a PRO. Podle předsedy hnutí SPD je ale koalice SPOLU jakýmsi podvodem na voliče. Jeho nové uskupení, jehož zástupci budou na jedné kandidátce, ale vnímá jinak.
"Nemůžu si brát do úst pana Okamuru v tom smyslu, že nebudu překládat jeho vlastní slova. Ale já tomu rozumím tak, že tím chtěl říct, že se politický program těchto stran velmi vzájemně odlišuje a snaží se přitom tvářit jako jeden jednolitý celek. Tak bych tomu rozuměla," okomentovala v pořadu Za pět minut dvanáct ekonomka a členka Svobodných Michaela Šichtařová.
Podle ministra dopravy Martina Kupky se o žádný podvod na voliče nejedná. "V rámci koalice SPOLU říkáme férově, že je to koalice tří subjektů. Také počítáme s tím, že musíme splnit tu hranici 11 procent," uvedl Kupka. Právě koalice SPOLU totiž musí ve volbách získat alespoň 11 procent hlasů. Pro uskupení čtyř stran kandidujících pod SPD platí pouze pětiprocentní hranice. Podle Kupky je tak fakt, že se rozhodli kandidovat tímto způsobem, a ne jako koalice, znakem "jisté slabosti od první chvíle".
[chooze:article;value:595765]
Šichtařová ale celý problém vidí spíše v tom, že "nejen Česká republika, ale v podstatě střední Evropa a možná i celá Evropa, stojí na jakémsi historickém pomezí, kdy se hraje o to, jestli dál budeme směřovat demokratickou a svobodnou cestou, nebo naopak do totality". S tím, že by Česko směřovalo k totalitě, ale Kupka zásadně nesouhlasí.
"Já jsem jednoznačně za to, abychom si naší situace v České republice patřičně cenili, rozvíjeli demokracii. Já jsem právě nevěděl, co máte na mysli, když hovoříte o totalitě. A chci jasně říct všem divákům, že Česká republika se těší demokratickým poměrům. Dokonce v kvalitě demokracie patříme mezi nejvyspělejší státy světa. A změnit něco podobného mi vlastě spíš připomíná, že se tu SPD a dosud Svobodní střílíte do vlastní nohy," reagoval.
[chooze:article;value:604012]
Podle Šichtařové by bylo vhodné, kdyby se Česko inspirovalo situací v Americe. "Nejen současné vedení České republiky, ale obecně to progresivistické směřování Evropy. Když bych to měla porovnat například s americkou, tak v Americe došlo k něčemu, co bych nazvala revolucí zdravého rozumu v podobě Trumpa. Ale v Evropě k ničemu takovému nedošlo," uvedla.
"Já jsem teď měl možnost být ve Spojených státech amerických, a pokud je to revoluce zdravého rozumu, tak bohužel s vámi většina ekonomů ve Spojených státech neshodne, protože ty kroky, které děla Donald Trump například v celní politice, to teda zdravý rozum nepřipomíná ani trochu. A to, že mění názory každý týden, to teda taky ani trochu nepřipomíná zdravý rozum. Já jsem jednoznačně za to, abychom si naší situace v České republice patřičně cenili," uzavřel ministr.
Na celý díl pořadu Za pět minut dvanáct se podívejte zde (30/3/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.