"Táta zemřel na rakovinu slinivky a rok poté i jeho bratr," uvedl účastník studie Tomáš Borovec – je to přesně ten člověk, kterého vědci potřebují. Bez krevního vzorku podobných lidí se totiž nehnou dál. "Už mám za sebou první odběry," prozradil.
K ověření, že metoda je správná, je potřeba celkem 419 dobrovolníků. Přihlásilo se jich ale jen 142. "Abychom mohli dokončit ověření metody, potřebujeme dobrovolníky se zvýšeným rizikem této nemoci," sdělila mluvčí Univerzity Pardubice Martina Macková.
"Rozhodně bych to doporučil, ta rakovina slinivky je třetí nejčastější příčinou úmrtí na nádorové onemocnění," zdůraznil Borovec. Pokud se na rakovinu slinivky nepřijde včas, podle lékařů zemře až 87 pacientů ze sta. Podlehla jí například olympionička Věra Čáslavská nebo v 41 letech zpěvák David Stypka.
[chooze:article;value:425871]
Vědec Michal Holčapek z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice ale dal nemocným naději. Našel ji v pár mililitrech krve. "Jsme první na světě, kdo tuhle metodu použil," pronesl.
Sleduje se hodnota lipidů. Jejich koncentrace napoví, že v těle se k rakovině teprve schyluje, což prý zvyšuje naději na uzdravení až desetinásobně. Na malém vzorku univerzitní vědci z Pardubic už zjistili, že metoda funguje. "Ta správnost je přes 90, nebo dokonce 95 procent," pronesl Holčapek.
Převratný objev už získal patent v Evropské unii nebo v Japonsku. Nově je zaregistrovaný také ve Spojených státech. "Celý proces od podání přihlášky po udělení trval pět let," dodala Macková. Nasbírat počet dobrovolníků je teď zásadní.
GRAFIKA
"My bychom chtěli ten software a test certifikovat v roce 2027," řekla vedoucí laboratoře Karolína Kašparová. Až vědci novou metodu uvedou do praxe, vyjde analýza krve na podobné částky jako při současném zjišťování běžných onemocnění. Tedy na dva až tři tisíce korun.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.