Téměř milion Čechů nemá praktického lékaře. Pomoct mají týmové praxe

Najít praktického lékaře je často nadlidský úkol, zejména v menších městech a na venkově, kde mnoho ordinací nepřijímá nové pacienty, nebo kde lékaři odcházejí do důchodu. Lidé pak obvolávají desítky ordinací, cestují do vzdálenějších měst nebo se spoléhají na přetížené pohotovosti.

"Těch lidí, co nemají praktického lékaře, je asi milion, z toho 130 tisíc dětí," uvedl Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů. "Průměrný věk dětských praktiků je kolem 60 let a bohužel se stále zvyšuje počet těch, kteří jsou opravdu v důchodovém věku," doplnila předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČSL Alena Šebková.

"Naprosto katastrofální situace je, co se týká praktického lékaře pro dospělé, kdy nemáme ani jednoho," uvedla místostarostka města Žlutice Hana Hnyková (HN.ZA HARM.ROZVOJ OBCÍ A MĚST).

[chooze:article;value:604642]

​"Na webu dostupnapece.mzcr.cz každý občan, který nemůže dosáhnout na dostupnou péči, může napsat svůj požadavek a pojišťovny to řeší," uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Podle zákona musí zdravotní pojišťovna každému zajistit praktického lékaře v dojezdové vzdálenosti do 35 minut. Problém je, že pojišťovně trvá i měsíce, než lékaře najde. Nejvíce jich chybí na Karlovarsku, Moravě a severu Čech, a pojišťovny se proto snaží motivovat lékaře k otevření ordinací v těchto oblastech.

"Pojišťovny v rámci své smluvní politiky nabízejí různé bonusové programy i navýšení plateb tak, aby v těch rizikových oblastech tu dostupnost zajistily," okomentoval prezident Svazu zdravotních pojišťoven Martin Balada.

"Tím, že dojde k navýšení počtu absolventů lékařských fakult v letošním roce o 350, tak budeme mít daleko víc zájemců o obor," doplnil Válek.

[chooze:article;value:604575]

​Pomoci by mohlo podle praktiků více rezidenčních míst, tedy dotovaných míst pro lékaře před atestací. Teď jich je 140, zapotřebí by byl prý ale minimálně dvojnásobek. S tím by mohly pomoci jednotlivé kraje.

"Role krajů by měla být taková, že by v podstatě pomohly s kofinancováním těch rezidenčních míst, anebo vytvořily svoje rezidenční místo pro oblasti, kde je největší nedostatek praktických lékařů," dodal Šonka.

"Kraje i města mohou ze svých rozpočtů financovat stipendijním pobytem lékařů. Chtěli bychom, aby totéž mohly dělat zdravotní pojišťovny," doplnil ministr Válek. A možností jsou i takzvané týmové praxe.

"Mladý lékař může pracovat s kolegou, který již provozuje praxi, většinou je to seniorní lékař. Může tam pracovat na celý úvazek, může tam pracovat lékař v přípravě, ošetřit více dětí, zapsat je, zaměřit se na chronické potíže," dodala předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilona Hulleová.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.