Během čtvrtečního večera zkontrolovali policisté na pražském Andělu zhruba 400 lidí a našli i množství drog. Kokain, pervitin a marihuanu. "Co nás trápí nejvíce je vzestupný počet osob, které jsou intoxikovány drogami. Tyto intoxikace mají fatální následky, které se týkají většinou mladých lidí," uvedl policejní mluvčí Jan Daněk.
Podle národního monitorovacího střediska pro drogy a závislost má zkušenost s nelegálními drogami skoro 30 procent Čechů. Nejpopulárnější jsou konopné látky. Řada lidí zkusila i halucinogenní houby, LSD nebo pervitin.
Zatímco v zahraničí je ze stimulačních drog populární kokain, u nás je to pervitin. A to hlavně kvůli ceně a dostupnosti. "Pervitin je na našem území tradičně vyráběn především v malých laboratořích, které jsou rozesety po celé republice. Policie a celní správa jich ročně objevuje kolem dvou set," sdělil ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
[chooze:article;value:604970]
Novela trestního zákoníku počítá s tím, že například pěstování konopí do tři kusů bude legální. Jak to ale bude s takzvanými tvrdými drogami není jisté. Poslanci se totiž neshodnou ani ohledně trestů. "U těch tvrdých drog bych to zpřísnil a u toho konopí a samo-pěstování bych to výrazně zmírnil," navrhl poslanec Patrik Nacher (ANO).
"Pokud by došlo k tomu, že bychom měkké drogy legitimizovali, tak to nese i zvýšení kriminality," upozorňovala poslankyně Karla Maříková (SPD).
"Nenormalizoval bych drogy jako takové, ať už měkké nebo tvrdé. Společnost musí vědět, že normální je nebrat drogy, nekouřit a nepít alkohol," pronesl poslanec Tom Philipp (KDU-ČSL).
"Drogy nikdy zcela nevymýtíme. Ve městech máme problém, že si lidé aplikují tvrdé drogy na ulici. V momentě, kdy ten člověk užije v nějaké místnosti, kde mu bude podána bezpečně, tak eliminujeme tady ty problémy," argumentovala poslankyně Michaela Šebelová (STAN).
"Chtělo by to podpořit na trhu ty méně nebezpečné látky, které substituují ty více rizikové. Tam, kde je politika nulového potírání, přichází látky mnohem nebezpečnější," poznamenal odborník na drogovou problematiku Jindřich Vobořil.
[chooze:article;value:601528]
Situace by prý mohla být ještě horší, kdyby se na český drogový trh dostal ve větším množství třeba fentanyl, který způsobuje velké problémy v severní Americe.
Typickým obrázkem dětských hřišť jsou povalující se injekční stříkačky. Je to sice fenomén, který nevymizel, častěji ale lidé užívají drogy doma, v soukromí. A nemusíte to na nich vůbec poznat. "V celé republice jich je okolo 40 tisíc. Většina našich klientů normálně bydlí, chodí do práce, mají i rodinu," řekl terénní sociální pracovník Ondřej Mikulášek.
A je to zátěž nejen pro ně samotné, ale i pro společnost. Uživatelé drog častěji potřebují například lékařskou pomoc. Jen v Ústeckém kraji loni stoupl počet výjezdů záchranářů o více než čtvrtinu.
[chooze:article;value:599558]
Drogově závislých ošetřují také čím dál tím více na pohotovostech, zaměstnávají tím lékaře, kteří by mohli být potřební u jiného případu. "Péče o narkomany je stále náročnější, emergency i psychiatrická pohotovost jsou přetížené. Denně čelí rostoucímu počtu takových případů," sdělila mluvčí Krajské zdravotní Miloslava Kučerová.
Policii se prý sice daří odhalovat stále další a další výrobce drog, vždy se ale objeví noví. Často ale s nižší kvalitou drogy. "Postupně se zhoršuje kvalita toho pervitinu. Je tam řada nežádoucích příměsí, a to vede k tomu, že se zhoršuje psychický stav těch uživatelů," poznamenal odborný ředitel centra pro lidi ohrožené závislostí White Light Josef Radimecký.
Policie nevede statistiky o tom, kolik je například loupeží nebo krádeží spáchaných uživateli drog, z praxe ale uvádějí, že právě drogy často vedou k páchání takových trestných činů.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.