V Česku chybí pěstouni. Stát hledá cesty, jak přilákat více zájemců

Nový domov dává dětem už deset let a našla v tom prý smysl života. Před pár měsíci dostali s partnerem do péče sedmiletou holčičku. "Ta práce má naplnění, někomu pomáháte, někoho zvedáte ze dna a ten pocit jistoty vás krásně hřeje u srdíčka," popsala pěstounka Gabriela Pošmourná.

Pěstounem se člověk nestane ze dne na den. Je třeba navštívit Odbor sociálně právní ochrany dětí a do programu se přihlásit. Následuje školení a úředníci si také prohlédnou místo, kde by svěřené dítě mělo žít.

"Ten proces je docela složitý, nám trval sedm měsíců. Psychologem prochází nejdřív celá rodina, nejenom ten pěstoun, ale celá jeho rodina, která s ním žije, partner, děti a potom teda jdete na školení, které trvá 72 hodin," popsala Gabriela.

[chooze:article;value:595814]

​Ministerstvo práce a sociálních věcí teď chce zájemcům proces usnadnit a slibuje jim volno navíc. "By si mohli od zaměstnavatele čerpat neplacené volno v rozsahu až šest dnů. Protože nyní je to tak, že si musí brát dovolenou nebo se složitě se zaměstnavatelem domlouvat," uvedla vedoucí oddělení koncepce sociálně-právní ochrany dětí a náhradní rodinné péče ministerstva sociálních věcí Zuzana Zárasová.

Přípravný proces před tím, než dostane pěstoun dítě do péče, trvá v některých krajích i déle než rok. Od prvního července by se měl zkrátit na polovinu. "Od 1. 7. začne platit novela, která to rozvolní v tom směru, že se budou uznávat přípravy realizované a psychologická posouzení absolvovaná i v jiných krajích a vzroste počet těch subjektů, které to realizují," dodala Zárasová.

V Česku je zhruba 12 tisíc pěstounů a podle expertů to stále nestačí. Stát navíc od letoška zrušil kojenecké ústavy. Většina dětí mladších tří let putovala k přechodným pěstounům. U těch ale můžou strávit maximálně rok.

"Další a další děti přicházejí do toho systému. Je to okamžik, kdy už se těžko hledají nějaké rezervy, aby mohly dlouhodobě přijmout děti," upozornil předseda Sdružení pěstounských rodin Pavel Šmýd. Od roku 2028 se navíc chystá další změna. V rodinách by měly vyrůstat všechny děti mladší sedmi let.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.