Jednání o míru mají velmi negativní vliv na vztahy mezi USA a jejich spojenci jak v Evropě, tak Asii i na dalších kontinentech, říká Klvaňa.
"Trumpova administrativa víceméně rétoricky přešla na ruské pozice. Uvidíme, jestli na těch ruských pozicích bude setrvávat i nadále, ale pokud to tak bude pokračovat, tak to víceméně bude znamenat faktický konec Severoatlantické aliance a jakési osamostatnění Evropy a těch ostatních zemí od Spojených států alespoň po dobu vládnutí Trumpovy vlády," zhodnotil.
[chooze:article;value:604377]
Padla otázka i na srovnání přístupu nynější americké administrativy a té za prezidenta Joea Bidena. Podle Klvani to byl rozdíl jako den a noc. "Biden velmi dobře rozuměl tomu, že Rusko je v té válce agresorem, že Ukrajina se brání, brání svoji holou existenci, brání svoji nezávislost a brání také svoji demokracii. Biden tomu rozuměl a Ukrajinu velmi zdatně podporoval," řekl.
Podotkl ale, že pomoc od Bidenovy administrativy nemusela vždy přijít úplně včas a ne vždy obsahovala vše, co bylo potřeba. "Ale nikdo na žádné straně Atlantiku nepochyboval o tom, že Ukrajina a celá Evropa má podporu Spojených států a může se na Spojené státy spolehnout v případě jakékoliv ruské agrese. To s nástupem Donalda Trumpa do Bílého domu úplně skončilo. Proto tady jednáme vlastně o jakémsi zárodku budoucí evropské armády a transatlantické vztahy jsou dneska s velkým otazníkem," podotkl. Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.