Česká lékařská komora má na 60 tisíc členů, z toho zhruba 38 tisíc lékařů stále pracuje. Každoročně komoře přijde zhruba tisícovka stížností. "V podstatě se to drží stále na stejné úrovni, nikam se to nevyvíjí," uvedl mluvčí České lékařské komory Michal Sojka.
"Co se týče té skladby stížností, tak zhruba asi jedna třetina je na chování a komunikaci a asi třetina je na odborná možná pochybení. A třetina je na administrativní věci – neschopenky, žádanky, lázně a tak dále," dodal.
"S takovými případy se setkáváme, neřekla bych, že by jich v poslední době přibylo, spíš bych řekla, že pacienti jsou v posledních letech více edukováni, více emancipovaní, více připraveni hájit svá práva," upřesnila advokátka specializující se na zdravotnické právo Barbora Steinlauf.
[chooze:article;value:604476]
Podle některých advokátů specializujících se na zdravotnické právo jsou stížnosti na špatnou komunikaci lékařů anebo na administrativu v uvozovkách ještě tím lepším případem. U soudů totiž končí kauzy, kdy lékař poškodí zdraví pacienta.
"Často to jsou následky poranění při nějakých operačních výkonech, to znamená, že se operuje děloha, při tom se propíchne střevo. Časté jsou problémy spojené s těhotenstvím a spojené s porodem," vyjmenoval příklady advokát Mario Švehelka, který se také specializuje na zdravotnické právo.
V případě jakéhokoli pochybení lékaře se pacienti mimo jiné mohou obrátit na Českou lékařskou komoru, krajský úřad, zdravotní pojišťovny a na právníky. "Je vhodné to konzultovat s právníkem, který se specializuje na oblasti škod na zdraví, mnohdy to stačí konzultovat jenom telefonicky," vysvětlil právník.
[chooze:article;value:604472]
Se stížností se může pacient také obrátit na svou zdravotní pojišťovnu, a to například z důvodu neoprávněných úhrad za poskytnutou zdravotní péči. V případě, že se prokáže, že lékař vybírá finanční částky za zdravotní péči, která je zdravotní pojišťovnou hrazená, jedná se o porušení zákona.
"Zdravotní pojišťovna může vypovědět smlouvu s poskytovatelem zdravotních služeb v případě, že dojde k hrubému porušení podmínek vyplývajících ze smlouvy," uvedla mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Jana Schillerová.
Komplexní pomoc pro pacienty zajišťuje i Svaz pacientů. "My samozřejmě vyhodnotíme podklady, pokud jsou nějaké možné k získání a potom v této fázi nastupuje doporučení k navštívení jiného zdravotnického zařízení, můžeme i domluvit, máme s jednou nemocnicí v Praze písemnou dohodu, že v nouzi poskytnou péči na základě našeho doporučení," řekl prezident Svazu pacientů ČR Luboš Olejár.
V případě problémů Svaz pacientů může zajistit i právní pomoc, kdy financování nemusí být pouze na bedrech pacienta.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.