Ročně se v České republice nahromadí přibližně 70 tisíc tun ojetých pneumatik, v celé Evropě až tři miliony. Na Sokolovsku chystají revoluční technologii, která je pomůže ekologicky zlikvidovat.
"Na světě je provozována v současné době pouze na jednom místě, a to v sídle našeho technologického partnera. Druhým závodem na světě by měla být právě Sokolovská uhelná," řekl člen představenstva Sokolovské uhelné Martin Čermák.
Až 97 procent zpracovaných pneumatik se promění v materiály, které najdou uplatnění v průmyslu. "Za řízeného působení tepla se ty pneumatiky rozloží v zásadě na tři komponenty. Jednak je to uhlík, který zpátky navracíme výrobcům pneumatik. Sekundárně je to pyrolýzní olej. Vyrábí se z nich plasty například do automotivu. A třetí složka je pyrolýzní plyn, který zužitkujeme v našem komplexu ve Vřesové na teplárně," dodal Čermák.
[chooze:article;value:561885]
Technologie je navržena tak, aby byla co nejšetrnější k životnímu prostředí. Zpracovat by se tímto způsobem mělo až 23 tisíc tun pneumatik ročně. "Když použité pneumatiky necháte po přezutí v pneuservisu nebo je odevzdáte do místa zpětného odběru, tak tím zajistíte, že se s nimi bude ekologicky nakládat. Například jsou nadrceny nebo skončí ve firmách, které se zabývají protektorováním pneumatik. To znamená, že starý dezén sundají a nanesou nový s novým hezkým vzorkem," vysvětlil jednatel firmy Eco Servis Tomáš Kopka.
Sokolovská uhelná v současnosti končí s provozem posledního velkokapacitního rypadla na těžbu hnědého uhlí, což povede k tomu, že přibližně 250 zaměstnanců přijde o práci. Asi 50 z nich ale najde uplatnění právě v novém závodě na zpracování pneumatik.
Sokolovská uhelná omezila těžbu už loni na podzim. Odešlo zhruba 90 zaměstnanců (10/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.