Běhání, skákání přes švihadlo nebo vybíjená – dřív běžná věc. Dnes s tím má řada školáků problém. A nedostatky pociťují samy děti. "Určitě by šly zlepšit hody, někdy mi to nedoletí, kam bych třeba chtěla," řekla dívka. "Chtěl bych se zlepšit v házení, to mi moc nejde. A nedělám gymnastiku, protože nechci," svěřil se chlapec. "Chtěla bych se zlepšit v basketu," připustila žákyně.
"Myslím si, že děti jsou čím dál více méně pohybově připraveny na přechod do první třídy a na zvládání základních pohybových dovednostní. Děti mají hodně málo spontánní pohybové aktivity, volného pohybu venku moc není," upozornil tělocvikář ze ZŠ Věry Čáslavské Lukáš Drbohlav.
Třeba kotrmelec podle učitelů řada prvňáčků nezvládne. "Některé děti se ani neumí rozběhnout, zakopávají si o špičky, neumí pracovat rukama, jsou shrbené, nejsou schopné toho základního pohybu," vyjmenoval tělocvikář ze ZŠ Donovalská Miloslav Cymbál.
[chooze:article;value:598415]
Podle kantorů se bojí, pláčou a v týmových hrách neumí spolupracovat. I za tím je prý málo pohybu a moc času u obrazovek. "Když se hraje ve skupině, tak tyhle děti chodí do ústraní, do rohu, méně se zapojují," popsal Cymbál.
"Problém je, že děti chodí obecně míň ven. Spíše se věnují počítačům, telefonům a ta fyzická aktivita je u nich hodně omezená," vysvětlila dětská psycholožka Tereza Příhodová. Problém je i v rodině. Dětem se snažíme vše zbytečně ulehčovat a umetat jim cestičku.
"Rodiče mnohem víc děti hlídají, na hřišti vidíme maminky, které je opečovávají, jsou úzkostnější. Dřív děti vyběhly samy a více toho zvládaly samy. Rodiče by se více měli zaměřit na to vést ty děti ke sportu, sportovním aktivitám. Myslím si, že je důležité, aby rodiče vnímaly, že jsou ten vzor toho pohybu, a dělaly to s nimi," poradila psycholožka.
Psychologové varují, že nedostatek pohybu přispívá k nadváze, horší koncentraci a nižšímu sebevědomí.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.