V Liboci železnice vede mezi obytnými domy. Za pár let tamtudy má vést modernizovaná dvoukolejná trať obklopená stěnami. Tamním obyvatelům se to nelíbí. Zhruba 800 obyvatel Liboce a okolí se snaží od roku 2021 problémy spojené s výstavbou trati řešit. Založili proto Spolek pro rozvoj Liboce.
V místech, kde bude stát zhruba pětimetrová protihluková stěna, trať už sice stojí, ale z jednokolejné se stane dvoukolejná. Místní ale chtějí, aby trať vedla kvůli hluku pod úrovní terénu.
Odmítají i podchody pod tratí. Prý by se tam necítili bezpečně. "My jsme navrhli tu zahloubenou variantu, která by všechny ty problémy odstranila naráz. Ten hlukový dopad je jeden ze závažných problémů. Ten druhý problém je, že budou zničeny některé železniční přejezdy," argumentoval předseda Spolku pro rozvoj Liboce Michal Papež.
[chooze:article;value:602388]
"Původně byly navržené standardní betonové protihlukové stěny. Nově bychom tam chtěli stěny tvořené zeminou a prorostlé rostlinami," uvedla mluvčí Správy železnic Nela Eberl Friebová.
Zahloubení trati prý už v této fázi není možné. "Projekt v podzemí by znamenal zdržení toho projektu. Proto se k němu Správa železnic nechce ubírat," vysvětlil radní pro dopravu Prahy 6 Ondřej Matěj Hrubeš (ODS).
Podle Správy železnic by to výstavbu o 10 let zpozdilo a prodražilo o 10 miliard korun. Podle Prahy 6 se měli obyvatelé Liboce ozvat dřív. "Pokud si vezmeme jako vzor Střešovice a tunel pod Střešovicemi, tak o nich se mluvilo před deseti, patnácti lety," uvedl Hrubeš.
"My se proti tomuto ohrazujeme. Předtím než vznikl spolek, tak tady byly individuální reakce občanů k tomu, co se k nám dostávalo," hájil se Papež. Až do konce března probíhá územní řízení, během něhož lze podávat námitky. Magistrát hlavního města Prahy se k nim po uplynutí této doby začne vyjadřovat.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.