"Ať už uděláte cokoliv, tak nemůžete nikdy udělat chybu, protože když zahájíte resuscitaci, to je úplně nejdůležitější a nejvýznamnější faktor pro přežití pacienta," říká zdravotnice na úvod. "Cokoliv dělají záchranáři nebo potom my lékaři v nemocnici, už má daleko menší vliv na to, jestli pacient přežije, nebo ne," doplňuje.
Správná resuscitace má začít dýcháním a stlačováním hrudníku. U stlačování je důležité provádět ho do přiměřené hloubky. Dostatečně stlačit se lidé nejčastěji bojí u kojenců, u nichž se k tomu užívají dva palce.
"Může pomoct třeba dispečer na videu, který je schopný říct, že tohle je nedostatečná hloubka, pojďte ještě víc. Obyčejně se nemusíte vůbec bát, že dítě jakýmkoliv způsobem můžete poškodit, protože ono v tu chvíli nemá žádnou jinou šanci," zdůrazňuje Djakow a vyvrací obavy z ublížení dítěti.
Lékařka zároveň dodává, že i v případě, že se stlačování hrudníku zahájí u někoho bez srdeční zástavy, riziko poškození zůstává nízké. "U dětí jsou zlomeniny velmi málo časté, protože mají hodně chrupavčité kosti, takže jsou ještě pružné, na rozdíl od dospělých anebo starších lidí, kde je fragilita, lomivost kostí, mnohem vyšší," poznamenává doktorka.
[chooze:article;value:603089]
Mnohem častější je zahájení resuscitace na nesprávném místě, kdy nedochází ke stlačování hrudníku, ale pouze horní části břicha. Tam už je šance na poškození orgánů. "V tu chvíli to musíte brát tak, že dítě je v klinické smrti. Ono je mrtvé. Jediné, co můžete udělat, je ho z klinické smrti vyvést," vysvětluje zdravotnice.
Djakow také popsala případ zástavy, kdy se tři děti propadly pod led a topily se. "Začaly se resuscitovat až po 50 minutách v ledové vodě, protože trvalo, než tam dorazily složky, než je vytáhly, než je vyprostily z ledové vody. A přesto dva pacienti zástavu přežili," líčí. Celý díl pořadu si můžete přehrát pod titulkem článku.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.