Úřad chce blokovat lidi, kteří zneužívají tísňové linky. Odborníci jsou proti

Lidé často posilnění alkoholem opakovaným voláním linky zahlcují. "Policistům nadávají, sprostě s nimi hovoří nebo si nás pletou s taxi službou a chtějí někam odvézt," popsala mluvčí Policejního prezidia Irena Brodská.

Zamezit by tomu mohla nová vyhláška. "My jsme iniciovali vyhlášku, která má stanovit jasná pravidla, za jakých je možné odepřít občanovi volat na tísňovou linku," sdělil náměstek Generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR Petr Ošlejšek.

Za alespoň šest zlomyslných hovorů za týden má hrozit zablokování tísňového volání na 24 hodin. Při dalších pokusech se může blokace prodloužit až na 168 hodin a v krajním případě hrozí i odpojení čísla od telekomunikační sítě.

[chooze:article;value:573798]

Jenže podle některých odborníků má každý právo se na tísňovou linku dovolat, poškozený by tak mohl vysoudit tučné odškodné. "Je to poskytovaná služba a my z ní nemůžeme někoho jen tak vyčlenit. My ho můžeme potrestat, ale ne vyloučit. Navíc je tady ještě nebezpečí, že ten zablokovaný nepotřeboval pomoc jenom pro sebe, ale pro dítě nebo pro souseda a podobně," upozornil právník Jan Černý.

"V takovém případě by bylo nutné posoudit, zda k tomu zablokování čísla došlo oprávněně či nikoli. Pokud by to číslo nebylo zablokováno oprávněně, tak pak je tady možné požadovat náhradu škody po státu," řekl advokát Štěpán Ciprýn.

"Co bychom jistě nechtěli, je vyvolat v lidech pocit strachu z toho zavolat na tísňovou linku," prohlásila mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová. Za vytočení čísla omylem většinou žádný postih nehrozí. Zlomyslné volání vás ale může přijít až na 200 tisíc korun.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.