Francouzský prezident Emmanuel Macron schůzi svolal v reakci na kroky Donalda Trumpa a jeho administrativy. "Američané začali napřímo jednat s Ruskem ve formátu o nás – bez nás, kdy se válka na Ukrajině přímo dotýká Evropy, která je, včetně České republiky, velkým podporovatelem Ukrajiny. Máme teď pocit, že stojíme mimo potenciální dohodu, která se vyjednává," uvedl Vokálek.
Na pondělní summit v Paříži byli pozváni zástupci vlád Francie, Německa, Velké Británie, Polska, Dánska, Španělska a Itálie. "Kritika ze strany České republiky a také Rumunska je oprávněná. My jsme skutečně jedním z hlavních podporovatelů Ukrajiny. Na počet obyvatel jsme přijali největší počet uprchlíků z Ukrajiny," dodal Vokálek. Na druhé jednání se přes videohovor připojí i premiér Petr Fiala.
[chooze:article;value:598620]
Česká republika může podle Vokálka v jednáních přispět zásadním způsobem. Jednak kvůli negativní zkušenosti o dodržování dohod s bývalým Sovětským svazem, tak kvůli geografické vzdálenosti od Ukrajiny. "V rámci EU jsme blíže k Ukrajině. I potenciální hrozba navazující vojenské eskalace do dalších částí Ukrajiny nebo i někam dál se samozřejmě dotýká České republiky mnohem více než třeba Itálie nebo Španělska," vysvětlil.
Donald Trump k vynechání Ukrajiny v jednáních o míru v Saúdské Arábii v úterý na tiskové konferenci na Floridě uvedl, že se Kyjev měl s Ruskem dohodnout před třemi lety. Podle Reuters dodal: "Nikdy jste to neměli začínat."
Evropské mírové jednotky
Cílem obou summitů je snaha zrychlit mírová jednání o Ukrajině a zapojit do nich co nejvíce států. Evropa chce na Ukrajinu poslat mírové jednotky, které by napomohly garanci bezpečnosti. Ne všechny státy se ale na mírové misi shodují.
"Nejsou to jednotky, které by byly nasazeny v bojích proti Rusku a ruským vojákům. Měly by to být mírové jednotky, které budou nasazeny až poté, co bude mírová dohoda dojednána. Budou přítomní na Ukrajině z toho důvodu, aby zabránili potenciálnímu porušování dohody," popsal Vokálek.
"Věřím, že se bude projevovat efekt sněhové koule, kdy se jednotlivé státy budou postupně nabalovat a přidávat, protože si začnou uvědomovat, že mír na Ukrajině a bezpečnost celé Evropy se odehrává nyní na Ukrajině. Je potřeba přispět nejenom tím, že budeme podporovat Ukrajinu vojensky, finančně a přijímat uprchlíky, ale i tím, že své vojenské jednotky pošleme, aby ten mír skutečně zajistily," dodal.
Vokálek považuje za důležité, že evropských summitů se neúčastní pouze lídři států, ale i generální tajemník Severoatlantické aliance Mark Rutte. Ke středečním jednání se mimo jiné připojí zástupci Kanady a Norska. Cílem by mělo být svolání plně formálního summitu Evropské rady, tedy všech 27 členských států Evropské unie. Na celý rozhovor z TN Live se podívejte pod titulkem článku.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.