O tom, že při záchraně lidského života rozhodují skutečně vteřiny, vědí záchranáři nejlíp. Drahocenný čas pacientů teď plánují ušetřit speciálním dronem, který má zajistit transport zdravotnického materiálu do špatně přístupných míst.
"Vzpomínám si na nedávný případ, kdy nás zavolali k cyklistovi, který byl nalezen v bezvědomí uprostřed pole na cyklostezce. Tady bych viděl právě to využití," popsal ředitel záchranné služby Plzeňského kraje Pavel Hrdlička.
[chooze:article;value:597998]
Jeden takový stroj unese až třicet kilogramů – obvazy, léky, pomůcky na zástavu krvácení a třeba i defibrilátor. Zkrátka vše, co může zachránce potřebovat, než na místo dojedou zdravotníci. Například při jednom z testovacích letů, kdy měl dron dovézt léky pacientovi, byl na místě o sedmnáct minut dříve než sanitka. "Nepočítáme s tím, že tam budeme dávat pouze zdravotnický materiál, ale ještě ho upravíme tak, aby byl co nejefektivnější. Počítáme například s přidáním termokamery," vysvětlil Josef Navrátil, ředitel společnosti Drony SIT.
Cena jednoho dronu je zhruba 900 tisíc korun. Zatím chybí legislativa, se kterou by dron záchranářů mohl vzlétnout okamžitě a kdykoliv, bez zdlouhavého administrativního procesu. "Legislativa vždycky jde v nějakém pozadí za tou technologií. Jsme v režimu, kdy v letošním roce to budeme testovat na letišti v Líních," dodal ředitel Správy informačních technologií města Plzeň Luděk Šantora.
V současné době používají bezpilotní stroje také třeba hasiči, ale i policisté, kteří drony kontrolují dodržování silničních pravidel - třeba při zákazu předjíždění.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.