Vakcína proti borelióze je podle lékařů revoluční. Dostupná může být už za rok

Klíště – malý živočich, který dokáže v lidském těle napáchat obrovské škody. Na encefalitidu očkování existuje, kdežto na lymskou boreliózu doposud zabírala jenom ostražitost. Přitom boreliózu v Česku přenáší každé třetí.

Podobně jsou na tom i v dalších částech světa. Kromě Evropy velký počet nakažených klíšťat trápí i obyvatele Kanady a Spojených států amerických. Tamní vědci proto vyvinuli novou vakcínu, kterou už dokonce otestovali na lidech.

[chooze:article;value:547451]

"Vůbec jsem neváhal a do výzkumu se zapojil. Jsem rád, že konečně můžu jít v klidu do lesa," říká účastník studie Robert Terwilliger. On i další dobrovolníci dostali celkem tři dávky a po roce další, posilovací. Výsledky podle lékařů předčily očekávání a vakcína by se prý mohla začít používat už v roce 2026.

Podle praktického lékaře Cyrila Muchy může vakcína přinést významnou změnu. "U klíšťové encefalitidy klesá výskyt. Je zhruba tak pět až desetkrát nižší než u lymské boreliózy," připomíná.

Jiný tým amerických lékařů proti klíšťatům testuje speciální pilulku. Tu stačí spolknout a chráněni prý budeme až 30 dní. Přisáté klíště do několika hodin zemře, aniž by do lidského organismu přeneslo nemoci.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.