Ministr chce zabránit šikaně ve školách. Využije více studentů psychologie

Základní školy s více než 180 žáky budou mít svého školního psychologa s běžným úvazkem. Menší by měly možnost využívat psychologa jako součást podpůrných opatření ministerstva. To chce od příštího roku ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Reaguje na stále se zvyšující počet případů šikany na školách.

"Ministerstvo školství už jednalo s univerzitami. Počítáme s tím, že od podzimu tohoto roku, od nového semestru by na vysokých školách studovalo o něco více studentů v oborech, které jsou pro nás důležité," řekl ministr Bek.

[chooze:article;value:597304]

"Nárůst jsme zaznamenali v oblasti kyberšikany, jako jsou kyberstalking, zneužívání webových kamer, natáčení fyzických útoků," sdělila školní inspekce.

Jeden z posledních případů je z Hodonína. Školačka čelila šikaně spolužáků, další chystal útok. Jenže navýšení počtu studentů psychologie se v praxi neprojeví hned.

Klíčové je přitom včasné odhalení šikany. Pokud je dítě ustrašené, nechce chodit do školy, měl by rodič zpozornět. "Znaky děti vykazují poměrně brzy a často si jich nevšímáme. Většinou začnou být děti hodně tiché, začnou se stahovat. Začnou vymýšlet různé důvody, proč nechodit do školy," vysvětluje psycholožka Centra duševní rehabilitace v Berouně Tereza Příhodová.

​"Ze strany rodičů vyvinout velkou iniciativu, mluvit s tím dítětem, mluvit třeba s třídní učitelkou," přidává klinická psycholožka Eva Horáčková. Podobná pravidla platí podle psychologů i v případě, že rodič zjistí, že jeho potomek sám šikanuje. I tady platí – otevřeně s dítětem o problému komunikovat, hlavně v klidu a bez emocí.

Česko se loni ocitlo na špičce žebříčku šikany v evropských školách. Více než čtvrtina 15letých se podle průzkumů setkala s násilným chováním.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.