Přestože Česko je klíčovou zemí v takzvané muniční iniciativě, ke stolu s dalšími lídry v pondělí žádný český zástupce neusedl. "Pan premiér je přesvědčen, že další neformální diskuze, navíc týden po Evropské radě a pár dní před německými volbami, nikam nevedou a Evropa po další večeři vážněji brána nebude. Je třeba začít konat," poznamenala mluvčí Úřadu vlády Lucie Ješátková.
Současná vláda je přitom nejvíc chválena právě za zahraniční politiku. Byl to i prezident Petr Pavel, kdo upozorňoval na to, že Evropa musí být součástí mírových rozhovorů. Podle opozičních zástupců je neúčast v Paříži selháním české diplomacie.
[chooze:article;value:598233]
"Ta politika naší vlády nepřinesla další respekt, takže bych čekal, když teda tu munici tak propagovali, že budeme pozváni ke stolu, a nejsme. Samozřejmě, Evropa by se měla probudit, Paříž nic nevyřeší," domnívá se předseda hnutí ANO Andrej Babiš.
"Evropská bezpečnost nestojí na jedné neformální schůzce, takže by bylo dobré, kdyby se Andrej Babiš zbytečně nerozčiloval. O víkendu jsem jednal s Radosławem Sikorskym, byli jsme v intenzivním kontaktu s Dánskem a Nizozemskem, které se jednání také účastní," reagoval na slova Babiše ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (nez.).
[chooze:article;value:598107]
Vláda se prý proti tomu, že nedostala pozvánku, měla ohradit. Podle odborníků mohou podobná jednání Evropu rozdělovat. "Česká vláda měla ostře protestovat, kategoricky protestovat proti tomu, že v Severoatlantické alianci nebo Evropské unii se dělíme na dvě skupiny – na povolané a pozorovatele. Já nechci, aby Česká republika byla v roli pozorovatele," poznamenal bývalý šéf české diplomacie Cyril Svoboda.
Čeští politici se navíc neúčastnili třeba ani otevření zrekonstruované katedrály Notre-Dame v Paříži, kam se v prosinci sjeli státníci z celého světa. Česko tam zastupoval jen kardinál Dominik Duka, prezident Pavel nedorazil kvůli dlouho plánované cestě do Spojených států amerických.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.