Vědci díky nové studii, ve které sledovali více než sedm tisíc Američanů, objevili jeden z možných signálů předčasného úmrtí. Zjistili, že lidé, kteří po čtyřicítce trvale přišli o schopnost vnímat chuť, zejména slanost a sladkost, měli o 47 % vyšší riziko předčasného úmrtí než ti, kteří ji neztratili. Studie byla publikovaná tento týden v odborném lékařském časopise JAMA.
Nejrizikovější skupinou byly dle výzkumu ženy. Právě ty, které uvedly ztrátu chuti ve svém raném či středním věku, měly o 56 % vyšší pravděpodobnost předčasného úmrtí. U mužů šlo o "pouhých" 34 %.
[chooze:article;value:597239]
Některé studie již v minulosti poukázaly, že zhoršený chuťový smysl byl jedním z časných ukazatelů Alzheimerovy choroby. "Tato zjištění naznačují, že ztráta chuti může sloužit jako jednoduchý a cenný ukazatel při vyšetření vysoce rizikových skupin obyvatelstva v klinické i zdravotnické praxi," uvedl jeden z výzkumníků.
Vědci ve své studii dále uvádí, že ztráta chutě sama o sobě není příčinou předčasné smrti. Jde však o aspekt, který může zapříčinit špatné stravovací návyky, a to už může být faktorem vedoucím k předčasnému úmrtí. Pokud lidé například necítí slanost, mají tendenci si jídlo výrazně přisolovat. To může způsobit nadbytek sodíku v těle, což vyvolává zužování tepen a zvyšuje krevní tlak. Následkem toho jsou srdeční infarkty nebo mozkové mrtvice.
Ztrátu chuti ale může způsobit celá řada dalších věcí a zdravotních problémů, jak upozorňuje lékařská fakulta Univerzity Johnse Hopkinse. Může se například jednat o následek vystavení nějakým chemikáliím, kouření cigaret, problémy se zuby či dásněmi, hormonální změny. Způsobit to mohou i některé léky.
Třetina Čechů špatně spí. Může to být příznak vážnějších problémů (1/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.