[chooze:gallery;value:39063]
Grónsko je po Antarktidě druhým největším rezervoárem sladké vody na světě. Společně tvoří až 70 % veškeré sladké vody na Zemi. Není divu, že výsledky nové studie z Nature Geoscience zalarmovali nejednoho vědce. Na základě více než osmi tisíc vysoce detailních satelitních snímků Grónska zjistili, že se objem trhlin v ledovcích mezi lety 2016 a 2021 výrazně zvětšil, v některých oblastech až o 25 %.
Trhliny v ledovcích tak nejenže narušují jejich stabilitu, ale také zrychlují samotný proces tání. Umožňují totiž vodě z tajícího ledu dostat se hluboko do ledovce. Tam se voda dotýká základny ledovce a tím urychluje jeho pohyb směrem k oceánu. A nejen to. Tyto trhliny dále slouží jako počáteční body pro lámání obřích ledových ker. Výsledkem je, že obrovské kusy ledu končí v oceánu, kde tají mnohem rychleji než led na pevnině.
[chooze:article;value:595664]
Vědce samotná tvorba trhlin příliš nepřekvapuje. Zaskočeni jsou ale její rychlostí. "Pozorování satelitních snímků a výsledky naší terénní práce jsou opravdu špatné. Dosud jsme neměli tušení, jak rychle, ale také rozsáhle celý proces probíhá," okomentoval situaci dle The Conversation hlavní výzkumník Tom Chudley.
Vědci navíc nedávno na základě dat společnosti Copernicus Climate Change Service potvrdili, že rok 2024 se stal tím nejteplejším v historii. Jednalo se o první rok, kdy průměrná globální teplota poprvé přesáhla hranici 1,5 °C oproti předindustriální době. To bylo dlouhodobě považováno za limit, po jehož překročení budou změny klimatu nevratné.
Read more about the exciting research @TomChudley has been doing on the Greenland Ice sheet in this piece he has written for The Conversation: https://t.co/hLtvp56fEL
— Geography at Durham (@GeogDurham) February 4, 2025
Novinář vyčíslil cenu za Grónsko. Z jeho obyvatel by Trump mohl udělat milionáře (2/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.