Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) upozorňuje na rostoucí počet případů sexuálně přenosných chorob napříč zeměmi Evropského hospodářského prostoru. Organizace tak učinila v souvislosti s vydáním souhrnných epidemiologických zpráv za rok 2023, které zveřenila tento týden.
Značný meziroční nárůst byl podle ECDC zaznamenán především u syfilis (o 13 %) a kapavky (o 31 %). U syfilis bylo ve sledovaném období nahlášeno přes 41 tisíc případů. U kapavky šlo dokonce o 96 969 potvrzených případů.
U obou nemocí ale počet nakažených roste dlouhodobě. Například v roce 2019 bylo ve 30 zemích Evropského hospodářského prostoru "jen" 26 643 případů syfilis a 40 639 případů kapavky. Tedy zhruba polovina dnešního stavu. Oproti roku 2014 pak počet nakažených kapavkou stoupl více než trojnásobně.
[chooze:article;value:596169]
Většina nemocných se podle ECDC nakazí při homosexuálním styku mezi muži. U syfilis jde o 72 % pacientů, přičemž u mužů byla nemoc až sedmkrát častější než u žen, u kapavky je to vyrovnanější a po sexu mezi muži se nakazilo 58 % pacientů. Výrazně ale stoupá počet nakažených mezi mladými heterosexuálními ženami ve věku mezi 20 a 24 lety.
V Česku v posledních letech narostl především počet případů kapavky. Zatímco v roce 2019 jich bylo 1 642, což odpovídá asi 15 případům na 100 tisíc obyvatel, v roce 2023 už jich bylo 2 468, tedy 22,8 na 100 tisíc.
Podle epidemiologa Romana Prymuly je za šířením nemocí především nezodpovědnost lidí. "Umíme už poměrně slušně léčit AIDS. Tu nemoc jsme schopni stabilizovat, i když nejde o úplné vyléčení. Podobně je to i s dalšími chorobami, například s virovou hepatitidou C. Lidé se tak už pohlavních chorob tolik nebojí a jsou méně obezřetní," řekl TN.cz.
[chooze:article;value:597083]
"Dalším faktorem je také konflikt na Ukrajině a s ním spojená migrace. Situace s pohlavními chorobami na Ukrajině byla výrazně horší než u nás," doplnil epidemiolog.
Podle Prymuly a jeho kolegů z ECDC by měly evropské země zavést opatření s cílem zabránit dalšímu přenosu a zmírnit dopad pohlavně přenosných chorob na veřejné zdraví. Zásadní je především prevence a s ní spojená osvěta.
Nejúčinnější ochranou proti nákaze sexuálně přenosnou chorobou je použití prezervativu. Sexuálně aktivním lidem, zejména těm, kteří mají více sexuálních partnerů, se pak doporučuje nechat se čas od času na tyto nemoci otestovat. Některé z nich se totiž zpočátku nemusí nijak projevit a včasný začátek léčby je u nich zásadní.
Rozhodně by pak měli k lékaři zamířit lidé, kteří pociťují bolesti při močení, dochází u nich k nezvyklému výtoku z pohlavních orgánů nebo konečníku či pociťují bolesti v dolní části břicha.
Sexuální výchova je citlivé téma. Škola pro ni musí vytvořit bezpečné prostředí, říká odborník (1/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.