[chooze:gallery;value:39122]
Nejen na planetě Zemi je počasí občas divoké a bouřlivé. I na Jupiteru, který je v podvečerních hodinách dobře viditelný vysoko nad našimi hlavami, poslední měsíce probíhá několik mimořádně rozsáhlých bouřkových epizod. V angličtině se nazývají convective outbreaks.
"První z těchto bouřkových 'outbreaků' začal v jižním tmavém rovníkovém pásu planety už v listopadu a do Vánoc se stihl roztáhnout na délku desítek tisíc kilometrů," popsal Český hydrometeorologický ústav na síti X.
"Tyto outbreaky jsou dobře viditelné i pozemními amatérskými dalekohledy," dodávají meteorologové. Druhý, aktuálně aktivnější, začal v polovině ledna.
[chooze:article;value:585537]
Právě ten s rychlým výškovým prouděním postupně obíhá kolem celé planety. Postupně se natáhl do délky výrazně přes 100 tisíc kilometrů. "Díky svým jasně bílým ledovým vrcholkům je velmi nápadný i při vizuálním pozorování Jupitera přes okulár většího dalekohledu," uvedli meteorologové.
Mraky typu kumulonimbus jsou podobné těm, které jsou i na Zemi často doprovázeny bouřkou a silnými srážkami. "Rozdíl je v rozměrech, kdy zde na Zemi dosahují tyto oblaky výšky kolem 10–15 km a horizontálních rozměrů desítky až stovky kilometrů, zatímco na Jupiteru mají vertikální výšku až kolem 80 km a rozměry nezřídkakdy v tisících kilometrech a více," vysvětlil ČHMÚ.
[chooze:article;value:596629]
Právě jejich obří rozměry mohou znamenat změnu vzhledu planety, uvádí web Live Science. Nejsou totiž dostatečně velké, aby dlouhodobě udržely svůj tvar, rozptýlí se a obarví typické hnědé pruhy Jupiteru nabílo.
Z Floridy v říjnu odstartovala sonda. Jejím cílem je Europa, měsíc planety Jupiter. Podívejte se na reportáž (10/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.