Debatu o pravomocech amerických soudců vyvolal viceprezident Spojených států JD Vance. Ten v neděli na sociální síti X zpochybnil jejich autoritu. "Pokud by soudce řekl generálovi, jak provést vojenskou operaci, bylo by to nelegální. Kdyby poroučel prokurátorovi, jak postupovat, to by bylo také nelegální. Soudci nemají právo na to, aby kontrolovali výkonnou moc," prohlásil Vance.
Výkonná moc zahrnuje prezidenta, premiéra a vládu, přičemž Spojené státy pozici premiéra neznají. Vládu tak vede přímo prezident, který je současně nejvyšším armádním velitelem. Vance narážel ve svém příspěvku zejména na Nejvyšší soud Spojených států (SCOTUS).
SCOTUS je nejvyšším orgánem soudní moci v USA a jako takový má právo rušit zákony, které nejsou ústavní. Díky tomu mohl zastavit několik Trumpových zákonů a zabránit jim, aby vešly v platnost, nebo jejich platnost alespoň odložil. Trumpa navíc soudy již dříve usvědčily z falšování obchodních záznamů.
[chooze:article;value:597143]
Federální soud také ztížil snahy miliardáře Elona Muska a jeho ministerstva vládní efektivity. Dočasně mu totiž znemožnil přístup k citlivým informacím občanů USA i k systémům ministerstva financí.
Vanceova poznámka vyvolala debatu o tom, jestli se Trumpova vláda chystá omezit moc soudů, aby ji už nemohly limitovat. "Podle ústavy jsou to soudy, které rozhodují, jestli je použití výkonné moci zákonné nebo ne. To je kritický detail," poznamenal pro portál NBC News profesor z Univerzity v New Yorku Rick Pildes.
Pokud by Trump skutečně chtěl soudům odebrat pravomoci, znamenalo by to ústavní krizi. "Obáváme se, že stanoviska pana viceprezidenta nasvědčují tomu, že výkonná moc je připravena odmítnout soudní příkazy na základě názoru prezidenta, že má moc, kterou mu soudy nepřiznají," dodal Pildes.
Za ústavní krizi se označuje případ, kdy spolu soupeří větvě státní moci, tedy například soudy a vláda, a jejich při nelze ukončit podle pravidel daných politických systémem. "Určitě se k něčemu takovému blížíme. Za normálních okolností systém funguje, větve se navzájem kontrolují. Trump chce tento systém změnit," podotkl pro portál Washington Post advokát Dan Urman.
Trump čelí žalobě. Odborům se nelíbí rozpuštění agentury pro mezinárodní rozvoj:
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.