Z center měst mizí obchody. Krachují a noví podnikatelé se nehlásí

Prázdné obchodní prostory. Ve výlohách cedule s nabídkou pronájmu. Centra měst se proměňují v obchodní panoptika. Problémy má třeba Jihlava.

Prodejna s textilem zkrachovala a další prostory k pronájmu jsou hned ve vedlejším domě. Ani jedno se nedaří pronajmout. 

Pan Meduna svůj obchod v centru zatím nezavřel, ale na žádné vyskakování to není. Zákazníků ubývá. Náklady stoupají. "Byla tady pekárna, ta už tady není, byla tady pizzerie," popsal.

[chooze:article;value:596674]

"Nabízíme ještě čtyři další nebytové prostory," informoval mluvčí jihlavského magistrátu Radovan Daněk.

Podle odborníků centra měst už zákazníky, a tudíž ani prodávající, nelákají. "Vidíme trend, kdy se podnikatelé stěhují do retail parků na okrajích měst, kde mají lepší parkování, větší flexibilitu a prostory jsou modernější," vysvětlila realitní expertka Pavla Anna Doležalová.

"Zákazníci v posledních letech preferují nákupy na internetu a dá se předpokládat, že do budoucna budou nakupovat ještě víc," sdělil ekonom Vladimír Pikora.

Města se snaží různými způsoby centra oživit. Třeba zvýhodněným nájemným. "Město začalo podporovat nové nájemce, ať už nějakými slevami, nebo ty stálé tím, že jsme jim nezvyšovali nájemné," řekl Daněk.

"Město by mělo nabídnout větší flexibilitu, třeba krátkodobé pronájmy," míní Doležalová. A podnikání v centrech měst bohužel nepomáhá ani často nedostatečné nebo drahé parkování v okolí prodejen.

[chooze:article;value:596364]

Podobné problémy řeší spousta menších i větších měst. Podle ekonomů musí vedení radnic podnikatele v centrech mnohem víc podporovat. Ale i sami podnikatelé budou muset prý začít lépe reagovat na změny v chování zákazníků.

Kromě nižších nájmů navrhují odborníci třeba i uzpůsobení nabízených prostor prodejcům na míru. "Pokud jsou prostory příliš velké, drahé nebo v nevyhovujícím stavu, tak tam podnikatelé nechtějí jít," varovala Doležalová.

[chooze:article;value:593498]

Na druhé straně zase obchodníci musejí jít zákazníkům naproti. Vylepšit služby, rozšířit nebo změnit sortiment. "Ve středu města má smysl nabízet jen ty věci, které jsou specifické třeba pro turisty," myslí si Pikora.

V centrech se prý udrží jen zboží a služby denní potřeby. Koloniály, restaurace nebo kosmetické služby. Naopak problémy tam budou mít prodejny s oblečením, elektronikou a dalším zbožím lehce dostupným v e-shopech.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.