Nový druh podvodu v Česku. Zločinci se jednoduše zmocní telefonního čísla oběti

Zavolají vám z napodobeného čísla operátora a nabídnou třeba lepší zabezpečení telefonu. "Chtěl po mně čtyřmístné heslo pro komunikaci. To jsem mu sdělil, protože jsem skutečně nevěděl, že se bavím s někým jiným," popsal podvedený Aleš Weisser.

Pan Weisser ze Světlé pod Ještědem přišel o svůj přístup k mobilnímu telefonu během služební jízdy autem. Hovor přijal přes handsfree a po jeho ukončení mu pípla slíbená potvrzující esemeska. "A asi za dvě hodiny mi přestal telefon fungovat," uvedl.

Zatímco si myslel, že jde o chybu sítě, zlodějský gang měl náskok. Zavolali operátorovi a požádali o převedení klasické SIM karty na elektronickou. 

[chooze:article;value:596164]

"Když si aktivuje eSIM, zmocní se kompletně telefonního čísla. Se s tím setkáváme víceméně poprvé," vysvětlil policejní specialista zaměřený na kyberkriminalitu Petr Jonáš.

To byl jen začátek. Pro další podvody potřebovali rodné číslo pana Weissera. Je živnostník a jako plátce DPH má kód právě ve tvaru rodného čísla, a pro gang tak bylo jednoduché ho získat. Pak prolomili jeho e-mail, sociální sítě a bankovní účet.

"Jsem 15 hodin žil v domnění, že se nic neděje. A 15 hodin se něco dělo," sdělil. Ve třech částkách ho připravili o 40 tisíc korun. "A pokusili se vzít si úvěr 150 tisíc korun, který jim banka nedala," dodal.

To už zafungovaly ochranné mechanismy operátora i banky. Pan Weisser o tom ale nevěděl. 

[chooze:article;value:596574]

Policisté i operátoři radí nabídky nepřijímat a celá hesla nikdy nesdělovat. "Nic nemusíme vyřešit hned teď. Můžeme to odložit," poradila preventistka Zuzana Gelič.

"Snažíme se na rychlé změny u těchto podvodů reagovat co nejrychleji a ochranná opatření vylepšujeme průběžně. Je to ale nikdy nekončící proces," varovala mluvčí operátora T-Mobile Patricie Šedivá. 

Česko pokulhává

Kybernetických útoků každoročně přibývá. A Česko přitom stále nepřijalo nový kybernetický zákon, který má chránit nejen kritickou infrastrukturu. Evropská komise už kvůli zpoždění normy Česku zaslala i vytýkací dopis.

"V období Vánoc jsou to on-line e-shopy, když vrcholí nebo začíná nějaký konflikt, tak je to na státní správu. I veškeré války se vedou nejdřív v tom digitálním světě," řekl expert na kybernetickou bezpečnost Miloslav Lujka.

I přesto  Česko stále nepřijalo nový kybernetický zákon. Ten teď leží ve Sněmovně před třetím čtením. Na finální podobě se totiž neshodne ani samotná koalice. Výhrady má i opozice. 

[chooze:article;value:596462]

"Ani koalice ještě nenašla shodu a brzdí přijetí toho nového zákona o kybernetické bezpečnosti, já mám obavu, abychom nesklouzli k tomu, že si jen něco odškrtneme a realita bude jiná," řekl místopředseda hnutí ANO Robert Králíček.

"Jednak přibývá útoků kybernetických, ale na druhou stranu je třeba opravdu hlídat bezpečnost dodavatelského řetězce, ty škody, které by případně potom mohly být, se budou dotýkat celé společnosti," upozornil poslanec Petr Letocha (STAN).

Nový zákon má chránit i kritickou infrastrukturu, jako jsou úřady nebo nemocnice. Podle expertů je hlavním problémem vlády nedostatek financí, soukromé firmy si totiž můžou dovolit zaplatit mnohem lepší odborníky.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.