Obce se bouří proti změnám ve školství. Nechtějí platit nepedagogy ze svého

Platy stovek kuchařek, školníků a dalších nepedagogů by měly od září jít z kapes obcí a krajů. Proti tomuto nápadu se už ozvalo více než tisíc starostů. Teď se přidávají hejtmani. "My jsme připraveni konstruktivně s vládou a panem ministrem jednat," pronesl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO).

Vláda uklidňuje, že peníze na platy budou. Pošle 11 miliard. Mnozí ale slibům nevěří. "Vyvracíme všechny obavy těch kritiků. Peníze, které by vydával stát, v plné výši převedeme na města a obce," slíbil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

"Nemůže nám přece na začátku roku někdo říct, že máme něco od září platit, a ty peníze nám na to nedat. My s tím v rozpočtu nepočítáme," zlobil se starosta Holešova Milan Fritz (ANO).

[chooze:article;value:591596]

​"Garance pro kraje a pro města, že dostanou ty avizované peníze, není v tuto chvíli žádná, protože není schválený zákon," dodal Holiš.

Starostové navíc tvrdí, že 11 miliard pro letošní rok je málo. "Podle propočtů, co máme, to vypadá tak, že to, co máme slíbeno, nám do budoucna stačit nebude," obává se starosta Luhačovic Marian Ležák (PRO Luhačovice).

Podle ministerstev školství a financí mají nová pravidla logiku. Ředitelé už nebudou brát peníze na nepedagogy z odměn učitelů. Právě těmito penězi mohli podpůrným profesím alespoň trochu přilepšit. "Změna je výhodná pro obce a kraje, které budou efektivně organizovat svoje školní služby," argumentoval ministr školství Mikuláš Bek (STAN).

"Stačí, aby třeba v supermarketu zvedli mzdy, a školy rázem čelí tomu, že jim lidé odcházejí," varoval ředitel 1. ZŠ v Holešově Jan Koláček. Starostové proto už teď přemýšlejí, jaké investice omezí.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.