Z obcí mizí obchody s potravinami. Nevyplatí se kvůli vysokým nákladům

Větrný Jeníkov na Jihlavsku. Pro 600 obyvatel tam zbyl jeden maličký koloniál. Provozovatel druhé prodejny s potravinami zkrachoval a s jejím znovuotevřením už obec nepočítá. Místní jsou zklamaní.

Potraviny ve Větrném Jeníkově tu fungovaly několik desítek let. Teď jsou a zůstanou zavřené. "Je to špatný, že to končí," posteskl si jeden z obyvatel obce. "V rámci zastupitelstva jsme ten problém neřešili," přiznal zastupitel Větrného Jeníkova Pavel Koníř (nez.).

O potraviny před časem přišli lidé i třeba v Petrovicích nebo ve Smilově na Havlíčkobrodsku. Jde o nepříjemný celorepublikový trend. "Za poslední tři roky evidujeme zánik zhruba 400 prodejen," uvedl Jan Hrdina, tajemník Asociace tradičního obchodu ČR.

[chooze:article;value:592033]

Obce sice hledají cesty, jak koloniály zachránit, často kvůli tomu ale musí ždímat své pokladny.  Například ve Smrčné na Jihlavsku se obchod udržet podařilo, ale to jen díky tomu, že ho dotuje obec. "Máme zájem, aby ta prodejna tady fungovala," řekl starosta Smrčné Josef Nechvátal (nez.).

V Březí nad Oslavou a Újezdu na Žďársku zase obce své prodejny plně automatizovaly, a šetří tak náklady za prodavačky. "Odkoupili jsme to za 2,5 milionu a další milion jsme do toho dali. Je to vlastně služba pro lidi, aby to fungovalo," uvedl Arnošt Kříž (nez.).

S udržením koloniálů na vesnicích mají obcím pomoci národní i krajské dotace a příspěvky. "Podpořeno 151 prodejen za devět milionů korun," upřesnila mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová. Jen na některých místech bez kamenných obchodů s potravinami okrajově tuto službu zajišťují pojízdné prodejny.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.