Vědci odhalili tajemství skvělého spánku. Klíčem je pět snadných kroků

S problémy se spánkem se potýká stále více lidí po celém světě. Pokud patříte mezi tyto nešťastníky, nezoufejte. Podle některých studií stačí pouze změnit pět návyků ve vaší každodenní rutině, jak upozorňuje BBC ve svém článku. 

Dávejte si pozor na svou hladinu železa

První radou, která by mohla zlepšit váš spánek, je sledovat svou hladinu železa v krvi. Anémií, způsobenou nedostatkem železa v organismu, trpí miliony lidí po celém světě. Často o tom však ani neví. Mezi zvláště náchylné skupiny patří kojenci, batolata nebo dívky a ženy v reprodukčním věku, zejména kvůli ztrátě krve při menstruaci.

Příznaky anémie mohou zahrnovat únavu i časté noční buzení. Cítíte-li se často unavení, možná by stálo za to poradit se s lékařem o testování hladiny feritinu (protein, který pomáhá ukládat železo) nebo hemoglobinu, který přenáší kyslík do celého těla.

[chooze:article;value:589189]

​Jezte hodně zeleniny a ovoce

Několik rozsáhlých studiích nezávisle na sobě zjistilo, že dospělí, kteří konzumují více zeleniny a ovoce, vykazují mnohem lepší spánek než ti, kteří jedí jídlo z fastfoodů. Výzkum zjistil, že to zejména platí pro ty, kteří dodržují takzvanou středomořskou dietu. Tento druh diety je převážně založený na rostlinné stravě. Klade důraz na dostatek ovoce, zeleniny, luštěnin, celozrnných výrobků, ořechů a extra panenského olivového oleje. Ryby a drůbež se konzumují jen dvakrát týdně, zatímco červené maso pouze příležitostně. Čerstvé potraviny se upřednostňují před těmi průmyslově zpracovanými. 

Zacvičte si

Fyzická aktivita, jak je obecně známo, pomáhá lidem spát déle a lépe. Cvičení ale nemusí být nijak intenzivní ani k němu nemusí docházet každý den. Belgická studie totiž zjistila, že ti, kteří cvičili třikrát do týdne měli mnohem kvalitnější spánek než lidé, kteří cvičili každý den. Dobrou zprávou pro ty z vás, kteří nemají příliš času na cvičení, je, že studie také ukázala, že i pouhých deset minut může udělat velký rozdíl. A co cvičení večer? Nemůže narušit následný spánek? Studie ukazuje, že ne. Večerní cvičení má na tělo a mysl stejně dobrý vliv jako cvičení přes den.

[chooze:article;value:588426]

Omezte alkohol a tabák

Omezit pití alkoholu a kouření cigaret patří mezi jedny z nejčastějších novoročních předsevzetí. Lidé je ale po čase přestanou dodržovat, jelikož jim chybí potřebná motivace. Tou by nově mohl být negativní vliv na spánek. "Pokud pijete alkohol, tak vaše tělo přeskočí fázi lehkého spánku a upadá rovnou do spánku hlubokého. Kvůli tomu máte méně REM spánku a druhý den se necítíte tak svěží. Během spánku začne alkohol vyprchávat a váš spánkový režim se snaží úbytek vykompenzovat tím, že vás přesouvá do lehkého spánku, takže se často budíte a pak se necítíte dobře," prozradil doktor Oscar Luke v ranní show stanice BBC

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.