Rusko se chystá na uzavření strategické dohody. Může mu výrazně pomoct ve válce

Dohodu o spolupráci Íránu s Ruskem podle webu Iran Insight má podepsat íránský prezident Masúd Pezeškján 17. ledna při své návštěvě v ruském hlavním městě. "Doufáme v pokrok ve dvou klíčových otázkách: severojižním koridoru, který se již realizuje, a plánu na přepravu ruského plynu do Íránu, což jsou klíčové body dohody mezi oběma stranami," řekla mluvčí íránské vlády Fáteme Mohadžeráníová.

Severojižní železniční koridor má spojit Rusko s Indickým oceánem přes Írán, popisuje Carnegieho nadace pro mezinárodní mír. "Po svém plném zprovoznění podstatně zkrátí dobu a náklady na přepravu zboží mezi Indií a Eurasií a zvýší hospodářské aktivity mezi Indií a Ruskem bohatým na suroviny i evropskými trhy," popsal deník The Economic Times.

[chooze:article;value:590771]

​Jak napsal analytik z anglické Durhamovy univezity Avesta Afshari-Mehr pro web The Moscow Times, Írán a Rusko spojuje závislost na exportu nerostných surovin a zkušenost s mezinárodními sankcemi. To země údajně motivuje ke spolupráci, aby překážky překonaly.

"Země spolupracují na diverzifikaci svého hospodářství zajištěním nových trhů v Asii, zejména v Indii, s cílem snížit svou závislost na západních trzích. (…) Strategická poloha Íránu z něj činí tranzitní trasu pro zboží pohybující se mezi Evropou a Střední Asií a až do Číny a Indie," vysvětloval Afshari-Mehr.

Rusové s Íránci ale nespolupracují jen ekonomicky. Írán například významně podporuje ruskou agresi na Ukrajině. Jak popisuje web Euronews, Rusové ve válce masivně používají "kamikadze" drony Šáhid. "Pokud Šáhid zasáhne starou budovu, kde je hodně lidí, zcela ji zničí," řekl ukrajinský major Ilja Jevlaš.

[chooze:article;value:591289]

​"Navzdory příslibu prohloubení spolupráce se však vztahy mezi Íránem a Ruskem neobejdou bez problémů. Vnitropolitické rozdíly na obou stranách, hospodářské potíže způsobené sankcemi a válkou a rozdíly v dlouhodobých geopolitických záměrech vytvářejí překážky, které brání plnému využití potenciálu tohoto partnerství," argumentoval ale Afshari-Mehr.

Připomněl třeba období, kdy se oteplovaly vztahy Moskvy a Washingtonu, nebo moment, kdy někdejší ruský prezident Dmitrij Medveděv podpořil sankce OSN proti Íránu. "Klíčem k úspěchu jejich spojenectví bude nakonec vyvážení jejich rozdílných a často protichůdných priorit, překonání vnitřních i vnějších překážek a udržení koncentrace na dlouhodobé strategické cíle," dodal analytik.

Dobytí Kurachove Rusy bylo jen otázkou času, říká odborník (1/2025):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.