Lékárna v Říčanech u Prahy sháněla přípravek pro pacienty, kteří mají špatné reakce na léčiva proti alergiím. Ten má sice omezenou dostupnost, přesto ho jeden z distributorů měl k dispozici. Do lékárny ale odmítl jednu krabičku doručit.
"Snažili jsme se ho objednat u distributora, který jediný je schopný ho dodat. Bohužel nám nebyl dodán. Důvodem je to, že jsme malá lékárna, která je pro distributora ekonomicky nezajímavá," říká lékárnice Dominika Doubová.
Podle Grémia majitelů lékáren nejde ale ani zdaleka o ojedinělý případ. Distributoři léčiv prý mají mít ze zákona alespoň takovou zásobu, aby lék byli schopni do lékárny dostat do 48 hodin.
[chooze:article;value:592237]
"Máme problémy s antibiotiky na černý kašel. Jsou s příznakem omezená dostupnost, ale přesto je nelze objednat," stěžuje si lékárnice z Ústí nad Labem Kateřina Truhlářová. "Nemají auto, kterým by ho mohli dovézt, nebo je to finančně nákladné a nejsou schopni zaplatit náklady na logistiku," dodává za další lékárny předseda Grémia majitelů lékáren Marek Hampel.
Ředitel Asociace velkodistributorů léčiv Tomáš Votruba ale odmítá, že by byl problém na jejich straně. "Jaký by to mělo smysl, abychom ty léky nedodali? My léky nevyrábíme, my je jen skladujeme a dovezeme. Kam léky půjdou, to není naše rozhodnutí," tvrdí.
Kdo léky dostane prý určují výrobci. Lékárníci proto chtějí podat žalobu na stát, aby napjatou situaci konečně někdo vyřešil. "Státní ústav ty případy eviduje. Dokonce nám odpověděl, že v některých případech telefonicky domluvil, aby se to nedělo. Ale to je podle našeho názoru nedostatečné," míní Hampel.
[chooze:article;value:592050]
Ministerstvo na to má ale jiný pohled. "Nejsem přesvědčen, že tady došlo k nějakému zásadnímu nebo úmyslnému nedodání léčiva. Těch podnětů registrujeme minimální množství," nechal se slyšet náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.
Pokuty za nedodání léčiv přitom mohou dosahovat až 20 milionů korun. Úřady dosud ale žádnou pokutu neudělily.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.