Jeden by řekl, že když má Česko přebytky elektrické energie, možná ji zlevní lidem anebo se uloží na horší časy. Místo toho ji ale budeme ničit. Výhledově se do distribučních soustav připojí takzvané mařiče. S informací přišel Český rozhlas. Zařízení si lze představit jako obří fén, tedy topná spirála spotřebuje elektřinu a teplo vypustí do vzduchu.
O jejich připojení během loňského roku požádalo hned několik soukromých firem a investorů, a to o celkovém výkonu mařičů kolem tisíce megawattů. Jen pro představu – stejný výkon má jeden jaderný blok Temelína. Podle odborníků se jedná nejen o plýtvání, ale i ničení životního prostředí.
[chooze:article;value:591455]
Podle odborníků přibývá počet hodin se zápornými cenami. Tedy ten, kdo energii v době přebytku do sítě dodává, za ni musí ještě platit. Vše by se ale dalo vyřešit velkokapacitními bateriemi, které by energii ukládaly. Jenže Česko před lety zaspalo.
"Evropská unie už dávno před covidem upozorňovala všechny členské země, v podstatě jim to nařídila. Vzhledem k tomu, jak ve všech zemích přibývá těch nestabilních zdrojů energie, to znamená větrníky, slunečníky, že bude přibývat množství času, kdy bude příliš mnoho energie. Baterie jsou tisíckrát lepší způsob uchování té energie," tvrdí ekonom Petr Bartoň.
"Technologie mařičů se nám úplně nelíbí. Přesto však budeme postupovat v souladu s legislativou a v případě splnění podmínek připojení budeme tyto odběratele připojovat," řekl Českému rozhlasu David Šafář, člen představenstva EGD ze skupiny E.ON. "Nejen energetici musí cítit, že je něco naprosto špatně. Neekologické mrhání zdrojů," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Aby se energie mohla ukládat do baterií, musí se změnit legislativa. Zákon sice už odklepli poslanci, a teď se jím budou zabývat senátoři, přesto podle odborníků změny začnou platit zhruba na konci letošního roku.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.