Češi se do manželství nehrnou. Svatby jsou skromnější, snoubenci hodně šetří

Pro mnohé nejkrásnější den života, pro jiné zbytečná investice. Paní Tereza z Brna ale v sílu manželského slibu stále věří. "Chtěla bych náš vztah posunout na nějakou pomyslnou další úroveň. Chtěli bychom zpečetit symbolicky naši lásku a do budoucna bych i chtěla, abychom jako rodina s dětmi měli všichni společné příjmení. Značí to, že patříme k sobě," vysvětluje budoucí nevěsta Tereza.

Takových lidí ale v Česku ubývá. "Po covidu jsme zaznamenali trošku nárůst, ale poslední rok 30 % mínus, takže tam je velký úpadek," říká majitelka svatebního salonu Romana Šlehofer.

[chooze:article;value:591688]

​Jedním z hlavních důvodů, proč Češi raději žijí na psí knížku, jsou finance. "Pro nízkopříjmové je výhodnější minimálně předstírat, že spolu nežijí, nebrat se, protože máte prostě nárok třeba na další sociální dávky a tak dále," poznamenal sociolog Petr Soukup.

Na průměrnou svatbu o 60 hostech si snoubenci musí připravit okolo 100 až 300 tisíc. Často tak volí takzvané mikrosvatby. "Svatby jsou nyní nízkonákladové, to znamená svatební šaty z výprodeje a malou svatbu na zahradě," sdělila své zkušenosti Romana Šlehofer. "Snižuji rozpočty –  ať tím, že snižuji počet hostů, nebo tím, že finance alokují někam jinam," souhlasí svatební koordinátorka Marcela Cihlářová.

"Manželství v tuhle chvíli asi není – když to řeknu tím mladým jazykem – nejvíc sexy instituce, kterou byste mohli mít," domnívá se sociolog Soukup. "Přijde mi to jako přežitek, vlastně reálný důvod k tomu není, takže vlastně svatbu ne," svěřili se lidé v anketě Televizních novin. "Nějak necítím povinnost to dělat. A vlastně ani chuť," přidali se další. Jiní naopak v budoucnu svatbu chtějí. "Někdy určitě," jsou rozhodnutí.

[chooze:article;value:577552]

​Za prvních devět měsíců loňského roku vstoupilo do manželství něco málo přes 38 tisíc párů. Když srovnáme stejné období roku předtím, je to pokles o více než čtyři tisíce, tedy zhruba o deset procent. Podobný výkyv a nízký počet sňatků byl v letech 2020 a 2021. Tehdy za to mohl covid a přísná opatření, která s ním byla spojená.

Pokud jde o věk novomanželů, tak jim nejčastěji při svatebním obřadu bylo 30 let. Z dlouhodobé statistiky dále vyplývá, že každoročně ubývá rozvodů. Podle předběžných čísel ale loňský rok po dlouhé době bude výjimkou, to číslo bude vyšší. Na konci třetího čtvrtletí byl totiž počet rozvodů oproti roku 2023 zhruba o pět procent vyšší. Nejčetnější přitom byly rozvody zhruba po čtyřech až sedmi letech manželství. 

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.