Bělorusko se stále více sbližuje s Čínou. Ve svém komentáři pro South China Morning Post si toho všímá publicista zaměřující se na postsovětský prostor Nikola Mikovič. Důvodem je podle něj snaha Běloruska snížit svou závislost na Rusku. Výraznou roli prý ale sehrávají i osobní antipatie mezi běloruským diktátorem Alexandrem Lukašenkem a vládcem Kremlu Vladimirem Putinem.
"Lukašenko odmítl myšlenku, že Rusko 'krmí' Bělorusko, jako nesmysl. Je si ale plně vědom toho, že ekonomika jeho země je silně závislá na obřím sousedovi. Pokud by se ekonomická situace Ruska nadále zhoršovala, bude to mít pro Bělorusko vážné důsledky," upozorňuje Mikovič.
Moc alternativ navíc Lukašenko nemá. Poté, co Minsk pomohl Moskvě s přípravou a zahájením invaze na Ukrajinu, na Západě není mnoho zemí, které by s ním chtěly spolupracovat. Snad s výjimkou Slovenska. I proto je Peking logickou volbou.
[chooze:article;value:591612]
Už v roce 2016 Lukašenko při setkání se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem prohlásil, že Bělorusko bude "vždy spolehlivým přítelem Číny". O tři roky později se pak nechal slyšet, že Peking může kdykoliv počítat s podporou Běloruska v jakékoli oblasti.
Za poslední tři roky pak byl Lukašenko podle deníku Kyiv Independet v Číně dvakrát. Obě země během té doby posílily spolupráci v oblasti farmacie, strojírenství či obranného průmyslu. V loňském roce si pak přislíbily pomoc také v bezpečnostních otázkách.
A nyní míří Lukašenko do Číny údajně znova. Návštěvu chce stihnout ještě před prezidentskými volbami, které jsou naplánovány na 26. ledna. "Takové návštěvy nelze vynechat. Jde o budoucnost naší země," prohlásil podle běloruské státní tiskové agentury Belta. "Spolupráce s Čínou je skvělá věc," zdůraznil.
Putin na bohoslužbě působil nervózně. Západ chce udusit Rusko, řekl patriarcha (1/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.