Podle Šedivého se modernizace armády potýká s určitými problémy, přesto je v zásadě úspěšná. "Ještě pořád máme některé typy zbraní, které jsou poměrně staré. Jmenoval bych vozidla pěchoty, které jsou ještě pořád u sebemechanizované brigády, i když už bylo rozhodnuto o nákupu nových bojových vozidel pěchoty," zhodnotil.
Dodal, že podobně jako v jiných armádách jsou části té české, které jsou vybaveny špičkově, ale v některých směrech ještě zaostává. "Celkově je armáda České republiky dobrou armádou. To je dáno tím, že ten systém přesto, že má určité problémy, tak pořád postupuje podle strategického rozhodnutí, které padlo někdy kolem roku 1998," řekl.
Největší překážku modernizace armády vidí Šedivý v tom, že veškerým modernizačním konceptům byl daný určitý finanční rámec. Jenomže tyto koncepty často nebyly dotaženy do konce, protože se změnilo financování.
[chooze:article;value:591863]
Změny financování pak kolikrát znamenaly přerušení programu, ve kterém se pak pokračovalo, ale za větší peníze. "Můžeme se bavit například o modernizaci nebo vyzbrojování armády vozidly Titus. Přerušení nákupu těchto vozidel znamená ve finále zvýšení ceny," poznamenal.
"To je generální problém Armády České republiky. Uvidíme, zda ty dvě procenta HDP a zákon, který o tom mluví, bude dodržován do budoucnosti, což by tuto situaci změnilo," uvedl Šedivý.
Velkým tématem je také nákup amerických stíhaček F-35. Podle Šedivé je jejich nákup logický. "Tyto stíhačky kupuje de facto celá Severoatlantická aliance, ne pouze jenom Česká republika. Takže rozhodnutí je správné. Teď je otázka, do jaké míry jsou správně alokovány náklady, které jsou spojené se zavedením F-35," zhodnotil Šedivý.
[chooze:article;value:592027]
České letectvo má nyní v pronájmu švédské stíhačky JAS 39 Gripen. Někteří kritici nákupu F-35 je vidí jako lepší variantu. Ale Šedivý poznamenává, že se jedná o stroj z 80. let minulého století, který je pouze modernizovaný.
"Je to zkrátka letadlo, které už má své nejlepší roky za sebou. Myslím si, že je to zřejmé z toho, že Gripeny mají pouze Švédové a provozují je Maďaři a česká armáda mimo jiné státy, které ale nejsou členy Severoatlantické aliance. Takže ten přechod od Gripenu na modernější F-35 si myslím, že byl samozřejmý," prohlásil.
Klidní také vášně kritiků vojenské pomoci pro Ukrajinu, kterým vadí, že napadenému státu Česko posílá své vojenské zásoby a bojí se tak snižování našich možností. "Ukrajina dostala ty typy zbraní, které jsme měli ve skladech a pravděpodobně bychom je nikdy nepoužili. Typické jsou tanky T-72, které jsme měli ve skladech a pravděpodobně bychom je nikdy ani ze skladu nevytáhli, mimo nějaké minimální množství. To, co jsme předali Ukrajině, to z velké části byly zásoby, které by se asi už nerealizovaly, a myslím si, že to bylo dokonce levnější, než kdybychom je museli sami někde likvidovat," shrnul. Na celý díl pořadu Rozkaz zněl jasně! se můžete podívat pod titulkem článku.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.