Svět se dramaticky mění a k tomu se přidává řada obav. Své o tom ví i sám Jiří Grund. "Každý si pamatujeme, že v 90. letech bylo běžné, že nám lidé vykrádali auta nebo naše byty. Dneska se ta kriminalita přesunula do virtuálního prostoru, takže nám kradou naše data, naše identity. Proto ten kyberprostor je z pohledu dnešního světa obrovsky důležitý a je nutné ho bránit, je nutné ho chránit," vysvětluje.
Tomu se má věnovat nový návrh zákona o kybernetické bezpečnosti, který nyní prochází prvním čtením v Poslanecké sněmovně. Jedním z hlavních bodů návrhu je otázka, kdo má mít pravomoc rozhodovat o zákazu dodavatele. "Tvrdíme, že by ho měla mít primárně vláda České republiky, protože ta je de facto volený orgán, vzniklý hlasem voličů. To znamená, když se mají dělat tak významné zásahy do dodavatelských řetězců a do toho, s kým firmy smějí a nesmějí podnikat, tak by to měla podle našeho názoru dělat vláda, a nikoli Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost," dodal Grund.
[chooze:article;value:586954]
Problémem je hlavně téma čínských dodavatelů. "Pro každou firmu, která vyrábí nějaký produkt nebo službu, je bezpečnost naprosto zásadní. Ve chvíli, kdy by měla významný bezpečnostní incident, nemůže prodávat své služby. Ty se stanou nedůvěryhodnými a ta firma dříve nebo později zkrachuje. Takže jde v podstatě o reputaci. Troufám si tedy tvrdit, že žádná česká firma si netroufne používat technologie, které by mohly ve svém důsledku zásadně poškodit její reputaci," popsal situaci.
[chooze:article;value:585873]
A jaký vliv může mít nový zákon na další rozvoj 5G sítí nebo jak se české mobilní firmy připravují na kyberhrozby? To vše a ještě více se dozvíte v celém díle pořadu Naše Česko, který najdete pod titulkem článku.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.