Lidem pracujícím na dohodu se mění pravidla. Týkají se povinného pojištění

V České republice pracuje na dohodu o provedení práce podle odhadů Českého statistického úřadu (ČSÚ) přibližně 1,1 milionu lidí. Těm všem se od Nového roku mění podmínky. Úpravy oznámila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Jednat se má především o podobu povinné účasti na nemocenském a důchodovém pojištění. Ta vznikne v momentě, kdy zaměstnanec na dohodu vydělá alespoň 25 % průměrné mzdy. V tuto chvíli tedy pojistná povinnost platí pro ty, kteří vydělávají na dohodu více než 11 500 korun měsíčně.

[chooze:article;value:586675]

​Důležitou součástí však je, že se nesčítají příjmy, které lidé mají u různých zaměstnavatelů. Pokud však má zaměstnanec s jedním zaměstnavatelem více dohod, pak se příjmy sčítají. Do příjmů se pro tyto účely nezapočítávají jiné pracovní vztahy, jako je například pracovní poměr nebo dohoda o pracovní činnosti.

ČSSZ demonstruje nařízení na příkladu. "Zaměstnanec pracuje u svého zaměstnavatele na výpomoc. Na ni má uzavřenou DPP za 11 000 Kč měsíčně. Z DPP není účasten nemocenského ani důchodového pojištění. Pokud uvedený zaměstnanec uzavře se stejným zaměstnavatelem další DPP, ze které mu je měsíčně zúčtováno dalších 500 Kč, příjmy z obou DPP se sečtou, vznikne mu účast na pojištění a ze souhrnné částky 11 500 Kč odvede pojistné na sociální zabezpečení. Přitom se nezohledňují příjmy z pracovního poměru ani z DPČ," vysvětlila správa.

Zaměstnavatelům zůstává povinnost hlásit zaměstnance, kteří pro ně pracují na DPP. Oznamovat je musí každý měsíc, včetně výše jejich příjmu. Na nařízení, které vešlo v platnost loni v červenci, tak úpravy nemají žádný vliv.

Jenda má novou funkci. Díky ní mohou lidé žádat o zprostředkování práce: 

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.