Kosmetika a velká ňadra: Onkoložka popsala mýty kolem rakoviny prsou

Nepravdy kolem rakoviny prsu jednak šíří zmatky mezi pacienty, jednak mohou znamenat problémy pro lékaře. Jedním z mýtů je také to, že velká ňadra znamenají vyšší riziko vzniku rakoviny. To Tesařová odmítla. "Dokonce u mladých žen se často stává, že se karcinom prsu objeví u žen, které mají velmi malá prsa," řekla.

Objevovaly se také teorie o tom, že rakovina prsu může být způsobená antiperspiranty nebo kosticemi v podprsence. "Potom jsou to mýty, které nám komplikují právě tu časnou diagnostiku, a to je mýtus o nebezpečnosti mamografického vyšetření. Mamografické vyšetření je jednoduchý rentgen, který má velice malou radiační zátěž. Přirovnává se k nějaké zátěži při záření při zámořském letu třeba. Takže to nebezpečí je minimální," dodala Tesařová.

Mezi problémové ale mohou patřit produkty ze sóji. Jak upozornila Tesařová, u zdravých žen nepředstavují vůbec žádné komplikace, to se ale může změnit v případě, pokud se rakovina prsu už objeví. "Sójové produkty jsou plné rostlinných hormonů, které působí na stejné receptory jako hormony fyziologicky ženské. Takže určitým způsobem tady riziko existuje. Pacientky, které mají karcinom prsu, by to neměly přehánět s množstvím sóji nebo hormonů třeba z jetele, které jsou také k dispozici v různých přípravcích," vysvětlila Tesařová.

[chooze:article;value:590867]

​Dalším rizikovým faktorem je stres, obezita a kouření. "U karcinomů prsu se to trošinku jakoby zastírá tím, že kuřačky jsou většinou hubenější než nekuřačky a ta obezita je tam velmi významný faktor. Takže ve statistikách to ne vždycky je tak nebezpečné, ale rozhodně pacientkám kouřit nedoporučujeme.

Naopak třeba pomáhá kojení. "Pacientky, které kojí čím déle a čím častěji, tak mají menší riziko vzniku karcinomu prsu. Bohužel to neplatí u těch žen, které mají genetickou mutaci. Tam kojení není dost silná ochrana proti vzniku nádoru," osvětlila Tesařová.

Ženy starší 45 let mají každé dva roky nárok na mamografické vyšetření zdarma. "Ačkoliv nemají vůbec žádné příznaky, tak se u části těchto vyšetřovaných žen objeví nádor. Objeví se včas, většinou je dobře léčitelný a je to potom jen nepříjemná epizoda, na kterou pacientky jednou vzpomínají, když už jsou dávno zdravé," upozornila na důležitost prevence.

U mladších žen je více potřeba se spoléhat na příznaky. Jak Tesařová říká, nejtypičtějším příznakem je boulička v prsu. "Když se něco takového objeví, tak by mladá žena měla zpozornět. Nemusí to znamenat vůbec nic fatálního, přesto je potřeba to znova a znova kontrolovat, a pokud ten nález trvá i po proběhlé menstruaci, tak už je dobré se vydat za gynekologem nebo praktikem a zkrátka si nechat ten prs vyšetřit," radí lékařka. Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.