Nemocnost akutních respiračních nemocí byla v minulém týdnu na úrovni 831 nemocných na 100 tisíc obyvatel. "Údaj je ale zásadně ovlivněný vánočními a novoročními svátky a pokles nemocnosti ve všech krajích a ve všech věkových skupinách neodpovídá skutečné epidemiologické situaci," uvedl SZÚ.
"Zaznamenáváme výrazný vzestup záchytu virů chřipky ve vyšetřených vzorcích. Kromě chřipky aktuálně cirkulují především mykoplazmata a řada dalších nechřipkových virů včetně RS virů a SARS-CoV-2, nicméně chřipka se aktuálně stává dominantním původcem respiračních onemocnění," popsal vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Jan Kynčl.
V následujících týdnech lze podle něj očekávat ještě další nárůst výskytu chřipky. "Máme za sebou dny svátků, volna a školních prázdnin. Následkem toho neposkytují nyní data relevantní pohled na vývoj epidemiologické situace. Čísla akutních respiračních infekcí je potřeba považovat za značně podhlášená," pokračoval Kynčl.
[chooze:article;value:590590]
Podle hlavního epidemiologa Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Petra Smejkala je pokles počtu případů po Vánocích běžným každoročním jevem. "Přestože se lidé o Vánocích setkávají, tak je těch kontaktů méně, protože děti nechodí do školy a dospělí nechodí do práce," řekl pro TN.cz.
"Rizikem toho je, byť je těch kontaktů méně, že jsou to kontakty s jinými lidmi čili tam je riziko přenosu na jiné osoby – vzdálené příbuzné, prarodiče apod. V lednu, jak se lidé vrátí do práce a děti do škol, tak pozorujeme nárůst nemocných. Jak rychle čísla porostou, to uvidíme," řekl.
[chooze:article;value:590690]
"S ohledem na zvyšující se záchyty virů chřipky a také na situaci v okolních zemích lze předpokládat, že se již nyní nacházíme na počátku celoplošné chřipkové epidemie. To by nám měla za týden potvrdit data od praktických lékařů," dodal Kynčl.
Smejkal neočekává, že by se letos situace výrazně lišila od předchozích let. Pro odhadnutí vývoje podle něj nyní ale budou potřeba další data. Chřipková epidemie obvykle kulminuje v únoru a v posledních letech se vrchol postupně posunuje spíše dál v čase.
Podle SZÚ je stále vhodné se proti chřipce očkovat. "Je nutné počítat s tím, že ochranný účinek vakcíny nastupuje až zhruba za 10 až 14 dnů po očkování. Je proto vhodné se v období bezprostředně po očkování zvýšenou měrou chránit před infekcí," varoval ale ústav.
[chooze:article;value:590412]
"Dobrá zpráva je, že ty antigeny obsažené letos v chřipkových vakcínách, kterými se, byť málo, lidé nechali očkovat, ten match, to znamená shoda, je dobrý, tj. vakcíny by měly poskytovat dobrou ochranu,” komentoval Smejkal.
"V období sezóny respiračních infekcí je třeba dbát na jejich prevenci. Mezi základní preventivní opatření patří pravidelné mytí rukou, používání jednorázových kapesníků a větrání vnitřních prostor. Dbejme také na zdravou a vyváženou stravu, s dostačeným příjmem ovoce a zeleniny a tím i vitamínů, a také na dostatek spánku, který rovněž posiluje imunitu," vyzvala hlavní hygienička a ředitelka SZÚ Barbora Macková.
Respirační nemoci drtí Česko, nejvíc mezi dětmi. Řada okresů už hlásí epidemii (12/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.