Venku jsou dva stupně pod nulou, většina lidí by se nejradši zabalila do deky a pila teplý čaj. U Vltavy však byla situace opačná. Mrzlo, a přesto řada otužilců vyrazila do ledové vody. "Je to tradiční křest otužilců, který trvá tady v Braníku u Vltavy téměř sto let," poznamenal předseda Plaveckého klubu otužilců Tomáš Prokop.
Začíná se rozcvičkou. Klíčové je podle odborníků zahřát tělo a uklidnit dech. "Do vody se chodí postupně, jako byste šli do sklepa pro brambory, to je nejlepší. Budete cítit, jak se vám sevře celé vaše tělo. Potřebujete v tu chvíli dýchat, i když máte pocit, že nemůžete," popsal proces vstupu do ledové vody Prokop.
[chooze:article;value:590509]
Vltava měla necelé tři stupně Celsia. Chvíli po vstupu přestanete cítit konečky prstů a začnete cítit bolest a lehké brnění. Podle otužilců je nejtěžší vydržet první minutu. Poté, co vylezete z vody, je důležité se rychle osušit a zahřát se, třeba v teplé bundě.
Každý, kdo se chce v takto ledové vodě smočit, by měl být zdráv a stvrdit by to měla i prohlídka u lékaře. Odborníci tvrdí, že otužování posílí imunitu, podpoří krevní oběh a zvýší psychickou odolnost. "Je to taková prevence zdravotních problémů. Využívají to hodně sportovci na bolest svalů a na záněty," řekl lékař Jozef Čupka.
Než se do ledové řeky nebo rybníka vydáte, měli byste podle odborníků trénovat. Aspirující otužilci by se měli třeba aspoň dva měsíce denně sprchovat studenou vodou.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.