Novinku prosadila městská rada na základě návrhu Alternativy pro Německo (AfD). Tato strana je známa antiimigrační politikou. "Kdo pracuje, je hloupý, neláme si páteř pro sebe, ale pro ostatní. Více než 60 % rodin, které v Německu pobírají dávky, nemá německý pas, a proto sem přicházejí imigranti," tvrdila spolupředsedkyně AfD Alice Weidelová.
Alternativa pro Německo chtěla původně zavést povinnost pracovat pro žadatele o azyl. CDU se návrh zalíbil a rozšířila ho rovnou na všechny, kteří pobírají dávky. Pokud si své neodpracují, může jim město dávky snížit.
"Ti, kdo pobírají dávky, pro ně musí také něco udělat. Je zarážející, že se to dosud neuplatňovalo lépe. Příjemci občanských příspěvků často příliš dlouho neposkytují nic na oplátku," pronesl šéf parlamentní frakce CDU Gert Rudolf.
[chooze:article;value:590166]
Vzorem pro schwerinské byl durynský okres Saale-Orla, kde už povinnost práce zavedli pro žadatele o azyl. Za poslední rok jich okres zaměstnal 130 v neziskových organizacích, jako jsou školky nebo školy, za v průměru 20 korun na hodinu. Každý čtvrtý tam našel práci na plný úvazek. Počet příjemců dávek se prý výrazně snížil.
Na základě zkušeností z Durynska nyní Schwerin očekává, že se počet příjemců dávek znatelně sníží i tam. A s ním i náklady města.
Německo není první, kdo se uchyluje k podobným opatřením. Programy, kde si lidé musí sociální dávky alespoň částečně odpracovat, jsou běžné například v Austrálii, USA nebo Kanadě. V americkém Maine se počet lidí pobírajících sociální dávky během jediného roku snížil na čtvrtinu a daňovým poplatníkům ročně uspořil zhruba 850 milionů korun. A povinnost odpracovat alespoň jednu hodinu týdně za sociální dávky zavedou od října například také v Hongkongu.
V Británii se konaly další demonstrace. Ulice měst zaplnili zastánci uprchlíků:
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.