Do čističky už opět přitéká 2 tisíce litrů špinavé vody za sekundu. Takzvané česle, které vypadají jako točící se hřebeny, už zase zachytávají pevné nečistoty. "Kusy hader, tuky a pak zachytávají ty drobnější věci jako ubrousky a podobně," řekl vedoucí provozu Ústřední čistírny odpadních vod Ostrava Daniel Žárský.
Technologie zničila v polovině září velká voda. Nové zařízení tam namontovali před několika dny. "Postupně se prováděl zkušební provoz, kdy se vlastně nejprve na sucho bez vody česle testovaly tak, abychom byli připraveni," dodal Žárský.
Nádrže, které se v čistírně používají k odstraňování nečistot, zaplavila povodeň do výšky šesti metrů. Po více než třech měsících jsou už zase vyčištěné a funkční. "Dodávky trvaly i déle než ve standardním režimu, což je několik měsíců," vysvětlila mluvčí Ostravských vodáren a kanalizací Radka Vaňková.
[chooze:article;value:561004]
Kromě Ostravy se k čistírně opět připojilo také deset okolních obcí. Dosud veškeré splašky končily v řece Odře. "Ve spolupráci s Povodím Odry se udržovala vysoká hladina průtoku, což pomohlo k naředění, znečištění bylo minimální," řekl náměstek pro životní prostředí Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu).
Díky mechanickému čištění se množství látek, které ve vodě nemají co dělat, snížilo o polovinu. "Musíme pokračovat dál, ten biologický stupeň už vlastně začínáme zprovozňovat, bude spuštěn začátkem března," doplnil Žárský.
Vyčištěná voda jako před povodní by měla téct do řeky Odry od července. Škody, které tu povodeň způsobila, přesáhly 700 milionů korun. Opravy město zaplatilo ze státních peněz.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.