Patnáct litrů čistého alkoholu – právě tolik podle statistik každý z nás ročně vypije a to do statistik patří i kojenci. A nejvíc se pije na konci roku. Nutriční terapeutka Věra Boháčová ve Snídani popsala, co se s tělem děje, když přijde kocovina.
"To už je znak toho, že jsme to přehnali. Samozřejmě ten alkohol působí tak, že nás odvodňuje, bolí nás potom hlava, často to spojujeme s konzumací nějakého jídla a to často není úplně málo. Takže i ty trávící obtíže," uvedla Boháčová.
Pití alkoholu a jeho následky lépe snáší mladší lidé. I ti by se ale podle odborníků měli krotit. Za posledních dvanáct let se totiž zdvojnásobil počet těch, kteří pijí pravidelně. "V tom mladším věku je tělo takové pružnější a lépe se s tím vyrovná. A potom třeba v mém věku anebo i pozdějším samozřejmě už ty následky jsou dramatičtější," pokračovala Boháčová s tím, že to nemá být výmluva pro mladé pít zhýrale.
[chooze:article;value:587490]
A co dělat, když víme, že jsme to přehnali? "Když už se tohle stane, tak než půjdeme spát, je dobré doplnit další tekutiny," řekla Boháčová. "Voda úplně fajn není, vhodnější jsou tekutiny, kdy doplňujeme i ty minerální látky a pak když se vzbudíme, tak začít zase tekutinou. Může to být třeba i ředěná ovocná šťáva.
Konzumace alkoholu v populaci má dopad i na zvyšování léčebných výloh. Zdravotnictví vydá dvě a půl procenta všech nákladů právě na problémy související s alkoholem. A čekací doby na léčbu alkoholismu jsou mnohdy i několik měsíců.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.