Jen v roce 2021 se s mrtvicí léčilo 65 tisíc Čechů a tisíce jich každý rok zemře, uvádí Všeobecná zdravotní pojišťovna. A přestože počty obětí každý rok klesají, zůstává vážným nebezpečím a je třetí nejčastější příčinou úmrtí.
Při léčbě jde o každou minutu. "K započetí léčby od vzniku příznaků má pacient maximálně šest hodin. Pokud je léčba zahájena do jedné hodiny od vzniku příznaků, zcela se zotaví 70 % nemocných," uvádí na webu Lékarnické kapky farmakoekonomka Ivana Minarčíková.
[chooze:article;value:584402]
K rozpoznání mrtvice včas tak mohou pomoct tři jednoduché kroky. Člověka byste měli požádat, aby se usmál. "Jestliže se jedna strana tváře hýbe méně než druhá, nebo je tvář nesymetrická, okamžitě volejte zdravotnickou záchranou službu," popsala Minarčíková.
Dále nemocného poproste, aby zvedl obě ruce do úrovně prsou a držel je dlaněmi vzhůru deset vteřin. Pokud jedna poklesne, může to být opět příznakem mrtvice.
Nakonec nemocného požádejte, ať něco řekne, třeba jak se jmenuje, kde bydlí nebo aby popsal, co vidí kolem sebe. Jestli mu není rozumět, říká nesmysly, má problém s výslovností, nerozumí tomu, co říkáte, není schopen se vyjádřit, nemluví plynule, nepoužívá správná slova, okamžitě volejte záchrannou službu.
Minarčíková upozorňuje, že záchranku byste měli volat, i pokud se objeví jeden z příznaků nebo po čase odezní. "V žádném případě nevezte nemocného sami vlastním autem do nemocnice, nebo za praktickým, popř. jiným lékařem. Sanitka bude rychlejší než vy a převeze pacienta přímo na specializované nemocniční pracoviště," dodala.
Mrtvice čím dál častěji postihuje i mladé. Podívejte se na reportáž (10/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.