Ostrov Mayotte – malé nenápadné území pod správou Francie obklopené Indickým oceánem. Poté, co se přes něj přehnala stoletá bouře, o něm mluví celý svět.
Cyklon Chido, který doprovázel vítr o rychlosti přes 250 kilometrů v hodině, vydal mnohé obyvatele napospas osudu. Média mluví o apokalypse. Na pomoc místním záchranným složkám přispěchaly i posily z Francie.
[chooze:article;value:588390]
"Zmobilizujeme vše, co můžeme mobilizovat, pokud jde o civilní a vojenské prostředky. Během mé zastávky v Džibuti jsem se potkal s ministrem ozbrojených sil Lecornuem, který mě ujistil, že naše armáda je připravená," řekl francouzský ministr vnitra Bruno Retailleau.
Francouzská vláda nasadila do boje s následky řádění živlu více než 100 záchranářů a hasičů. Snaží se dostat k lidem, které bouře připravila o střechu nad hlavou, nebo dokonce o život. Tamní úřady se obávají nejhoršího, některé odhady mluví i o tisících mrtvých.
Na ostrov se 320 tisíci obyvateli zamířil také francouzský letoun s humanitární pomocí. Cyklon vyřadil z provozu elektrickou síť a poškodil i tamní nemocnice, školy nebo letiště.
[chooze:article;value:587016]
Živel se o víkendu prohnal jihovýchodním Indickým oceánem a zasáhl také nedaleké Komorské ostrovy, Madagaskar nebo Mosambik. "Obáváme se dlouhodobých dopadů cyklonu Chido na životy lidí: děti mohou být na dlouhé týdny odříznuty od výuky, obyvatelé nemusí mít přístup ke zdravotní péči a bojíme se také možného šíření nemocí přenášených vodou, jako je cholera nebo malárie," sdělil Guy Taylor, vedoucí komunikace UNICEF Mosambik.
Rozsah škod způsobených bouří je obrovský. Nedostupné jsou v současnosti dvě třetiny ostrova Mayotte, který je svou rozlohou o něco menší než Praha.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.