Mezinárodní skupina laureátů Nobelovy ceny spolu s dalšími odborníky vyzývají k zastavení výzkumu s cílem vytvořit mikroby "zrcadlového života". Podle deníku The Guardian varují, že syntetické organismy mohou znamenat nevídané riziko pro život na Zemi. Zrcadlové bakterie by se podle nich mohly usadit v životním prostředí a proklouznout přes imunitní obranu přírodních organismů. Své obavy vědci popisují v 299stránkové zprávě.
"Hrozba, o které mluvíme, je bezprecedentní," uvedl profesor a evoluční biolog z Pittsburské univerzity Vaughn Cooper. "Zrcadlové bakterie by se pravděpodobně vyhnuly mnoha reakcím imunitního systému lidí, zvířat a rostlin. V každém případě by způsobily smrtelné infekce, které by se nekontrolovatelně šířily," varoval.
[chooze:article;value:587926]
Přestože vytvoření životaschopného zrcadlového mikroba by podle odhadů trvalo nejméně deset let, výzkumná skupina se rozhodla práci ukončit. Jejich motivací pro výzkum byla fascinace novým objevem a jeho možným použitím. Zrcadlové molekuly by totiž časem mohli lékaři využít na terapie chronických a těžko léčitelných nemocí.
"Pokud se neobjeví přesvědčivé důkazy, že by zrcadlový život nepředstavoval mimořádná nebezpečí, věříme, že zrcadlové bakterie a jiné zrcadlové organismy, by neměly být vytvářeny," píší autoři v článku časopisu Science. "Doporučujeme proto, aby výzkum s cílem vytvořit zrcadlové bakterie nebyl povolen a aby poskytovatelé finančních prostředků dali jasně najevo, že takovou práci podporovat nebudou," pokračují.
[chooze:article;value:586391]
"Autoři jasně poukazují na potřebu otevřené a transparentní debaty o vývoji zrcadlených živých organismů. Je ale také potřeba identifikovat slibné a pozitivní využití zrcadlové chemie v biologických systémech, i když omezeným a možná budoucím regulovaným způsobem,“ sdělil profesor Paul Freemont z Královské univerzity v Londýně.
Vědci z Liberce představili unikátní mikroskop. Vidí až na úroveň nanorozměrů (11/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.