Když nemůžou senioři do světa, přijde svět k nim do pokoje. Díky brýlím s virtuální realitou můžou vyrazit třeba do lesa, na pláž nebo do světových metropolí. V neděli si to vyzkoušeli i klienti hospicu v Čerčanech u Prahy.
"Podívala jsem se na Nový Zéland. Nejvíc mě tam uchvátila ta příroda, ta je překrásná. Člověk měl šanci se podívat, kam se asi nikdy už nedostane," popsala Jaroslava Neumannová. "Bylo to moc pěkné. Vneslo mě to do toho prostředí. Švýcarský venkov jsem si prohlížela a bylo to nádherné, ta příroda, jezera, pastviny," svěřila se se svým zážitkem Ivana Bartůšková.
Virtuální realita nabízí víc než pouhé rozptýlení. Může pomoci od bolesti, usnadňuje rehabilitaci a procvičuje paměť. "Opravdu odvádí myšlenky od té reality a vlastně pracuje s prožitkem bolesti, ať už jde o fyzickou, nebo psychickou bolest. Pro ně je důležité, že můžou něco zažít, někam jít, pak si o tom můžou povídat vzájemně," uvedla sociální pracovnice Kateřina Havlenová.
[chooze:article;value:583609]
"Jsem jakože v zoologické zahradě, ale ležím na lůžku," prohlásila Dorkas Fajmonová. Většina starších lidí má při prvním kontaktu s moderními technologiemi obavy. Program je proto vytvořený seniorům na míru.
"Jsou to v podstatě virtuální filmy, které jsou ze statického místa. Jsou takové klidné, pomalejší a je tam vypravěčka v češtině, což hodně pomáhá lidem se v tom ukotvit a cítit se bezpečně," vysvětlil zakladatel Kaleido Marek Háša.
Různá cvičení nebo pracovní listy pak pomáhají seniorům zážitky z virtuální reality zpracovat. Trénují si tak paměť nebo pozornost. "Znovu se může vrátit třeba do svého rodného města," dodala Havlenová. Oblíbené jsou prý i virtuální výlety do exotiky nebo za zvířaty.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.