Škulovec široký je tasemnice, která může měřit i několik metrů. Larvy, které nakazí člověka, se vyvíjejí v korýších a sladkovodních rybách. Poprvé se jí nakazil i muž v Jižních Čechách. Ten onemocněl po konzumaci syrových jiker ze štiky. Podle prodejců je to ale velmi neobvyklé.
"Syrové se nejí, většinou se tepelně upravují třeba do polívky," říká majitelka karlovarské společnosti KVryby Petra Hloušková. Výjimečně se v Česku konzumují i syrové sladkovodní ryby jako takové, výjimkou je rybí tatarák. Ten se ale ze štiky příliš nedělá.
"O kaviáru ze štiky jsem nikdy neslyšel," říká prodejce čerstvých ryb Petr Reinsch. "Tatarák si můžete dát z kapra, pstruha a podobně," dodává.
Odborníci ubezpečují, že riziko nákazy je velmi malé. K přenosu může dojít pouze ze syrových nebo špatně tepelně upravených ryb, jako je okoun nebo štika. "Není třeba se toho nějak bát a hlavně se jedná o opravdu unikátní nález," vysvětluje Roman Kuchta z Biologického centra AV ČR. "Je to víceméně neškodné. Ta tasemnice způsobuje jen nějaké střevní a žaludeční obtíže," dodává.
[chooze:article;value:564606]
Podle lékaře interního oddělení sokolovské nemocnice Jana Nemčeka je ale rozpoznání tasemnice v organismu obtížné. "Ty příznaky jsou dost nespecifické – bolest břicha, úbytek na váze, nechutenství," popisuje s tím, že dnes už tolik případů nákazy není. "Ty nejběžnější nákazy bývaly hlavně dříve ze špatně upraveného hovězího nebo vepřového masa. Pokud se jedná konkrétně o tu nákazu teďka v Jihočeském kraji, vlastně z rybího syrového produktu, tak to je u nás ještě vzácnější," dodává.
Odborníci doporučují nakupovat ryby i maso u ověřených dodavatelů. "Jsme pod neustálým dohledem krajské veterinární správy, která tady odebírá živé ryby, takže ta pravděpodobnost, myslím si, není žádná," uvádí Hloušková. Podle Kuchty se tasemnice do Česka dostala pravděpodobně ze zahraničí.
"My usuzujeme, protože ten parazit je striktně vázaný na člověka, že mohlo dojít k infekci nebo k nakažení turisty, který přijel z nějaké endemické oblasti," dodává biolog. Škulovec se nejčastěji vyskytuje v alpských jezerech v severní Itálii, Švýcarsku, Francii, ale i v Rusku. Do Lipna se nákaza dostala od turisty pravděpodobně výkaly. V květnu a srpnu tam vědci vyšetřili více než stovku chycených dravých ryb, další larvy tasemnice ale nenašli.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.