Ústavní soudci rozhodli na základě návrhu celkem 70 poslanců z hnutí ANO, kteří novelu a způsob jejího přijetí kritizovali. Podle nich byla přímo cílená proti předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi. Ústavní soud označil pozměňovací návrh za neústavní přílepek a kritizoval hlavně způsob přijetí, obsahově přílepek v zásadě neřešil.
"Je to něco, co by vůbec nemělo být běžné. Přílepek znamená, že máte zákon o něčem a k němu přidáte pozměňovací návrh, který s tím věcně nesouvisí nebo souvisí jen velice vzdáleně. Používá se v případech, kdy někdo chce na poslední chvíli změnit legislativu, aniž by to bylo v souladu s původním záměrem zákona. Vyhne se tak procesu projednávání v Poslanecké sněmovně," vysvětlil Herzmann.
[chooze:article;value:586243]
"Tato část zákona v původní myšlence už nemá význam," okomentoval situaci, že vydavatelství Mafra má od letošního roku jiného majitele. Mediální impérium bylo dříve vlastněno holdingem Agrofert, který byl formálně spravován svěřenským fondem spojeným s expremiérem Andrejem Babišem (ANO).
Poslankyně Alena Schillerová (ANO) na síti X označila rozhodnutí Ústavního soudu za "vítězství opozičních poslanců". "Podařilo se nám úspěšně obhájit i princip, že nikdo nesmí být vytlačován z veřejného života jen proto, že v životě něco dokázal, vlastní majetek nebo je úspěšný, což byl hlavní cíl soudem zrušeného zákona," obhájila Babiše.
Za přílepkem k zákonu stál poslanec Jakub Michálek (Piráti). Ve způsobu přijetí argumentoval tím, že opozice byla odhodlána znemožnit jeho projednávání a že by jinak nebylo možné ho schválit.
"Ústavní soud dnes svým rozhodnutím opět umožnil Babišovi a podobným oligarchům v politice vlastnit média. Není to dobrá zpráva pro českou demokracii. Vyhrály obstrukce nad vůlí většiny. Většina Čechů souhlasí, že politici nemají vlastnit média a brát miliardy dotací do svých firem," vyjádřil se šéf pirátských poslanců Michálek.
[chooze:article;value:522478]
Nedodržování jednacího řádu
Podle Herzmanna by si vládní koalice poradila i bez schvalování změn ve formě přílepku. Přiklonil se k názoru, že by bylo vhodné pozměnit jednací řád. "Argument, že by ten zákon za žádných okolností nemohl být přijat kvůli obstrukcím opozice, evidentně věcně neplatí," zdůraznil. "Ústavnímu soudu dochází trpělivost s tím, že se porušování jednacího řádu stává běžným. Ukázal jakýsi vztyčený prst, který svým významem trochu přesahuje samotnou kauzu," dodal.
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) v rozhovoru na TN Live opakovaně řekla, že by se změnou jednacího řádu souhlasila. Předseda vlády Petr Fiala (ODS) ale žádné změny nechce. "Někdo si ten způsob realizace politiky představuje jako boj s opozicí a někdo jako volnější boj," řekl.
"Nevím, jestli to není vyhlídka na to, že by se ODS mohla ocitnout po příštích parlamentních volbách v opozici a že by se jí v tom případě příliš nehodilo být více svázána pravidly aktuální opozice," reagoval Herzmann. Celý rozhovor z TN Live si můžete pustit pod titulkem článku.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.