Likvidace odpadu stojí města miliony ročně. Peníze pak chybí na jiné investice

Celkové náklady na likvidaci odpadů se stejně jako poplatky liší město od města. Jedno se ale napříč republikou neliší – obce musí často odpadové hospodářství dotovat. "Občané přispívají tisíci korunami na likvidaci odpadu. Celkové náklady na jednoho občana jsou přes dva tisíce," vysvětlila náměstkyně primátora města Děčín Anna Lehká (Volba pro Děčín).

​"Nám občané platí tisíc korun za svoz odpadu ročně. Nicméně je potřeba říci že již nyní město prakticky dvojnásobek této částky doplácí ze svého rozpočtu," uvedl starosta Chrast Vojtěch Krňanský (Naše Chrast).

[chooze:article;value:585809]

"Za rok 2024 ještě nemáme úplně konečná čísla, ale myslím, že výdaje na doplatek tak 1,4 až 1,5 milionu. Zhruba čtyři miliony stojí odpadové hospodářství a od EKO-KOMu se vybere zhruba 2,4 až 2,5 milionu," vysvětlil starosta Veltrus Filip Volák (STAN).

Do cen za likvidaci odpadu se promítají nejen náklady za mzdy, energie, ale i mytí košů a popelnic nebo nakládání s nebezpečnými odpady. ​Ušetřit se podle některých obcí dá třeba na třídění odpadu. Například v Děčíne na veřejných akcích prozkoumávají komunální odpad a lidem ukazují, co vše do černé popelnice rozhodně nepatří. Ke třídění se snaží motivovat své obyvatele třeba i litoměřická radnice.

[chooze:article;value:586962]

"Před časem bylo v uvozovkách přislíbeno, že bude-li růst procento vytříděného odpadu versus toho směsného, tak vedení města udělá maximum pro to, aby ta výše poplatku se nijak výrazně neměnila," uvedla mluvčí Litoměřic Eva Břeňová.

Obce také mohou požádat o státní dotace, a to mimo jiné právě na zefektivnění třídění nebo na výstavbu a modernizaci sběrných dvorů, ale třeba i na vznik re-use center.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.