Časté používání sociálních sítí podle mnoha studií může u dospívajících způsobovat poruchy sebevědomí, pokles sociální inteligence, zhoršení komunikace, deprese a úzkosti nebo budování závislosti na sítích.
"Přijde mi divné, že náš svět zhloupl tak, že si myslí, že děti, které za sebe nejsou ze zákona zodpovědné, si ve svém životě rozhodnou o všem samy. To už z podstaty vývoje člověka není pravda," uvedl Čunek.
Podle Havla je důležité, aby se děti i mladiství naučili zodpovědnosti a dokázali poznat rizika, která sociální sítě představují. Plošný zákaz ale podle něj situaci neřeší. "To, co teď nastalo v Austrálii, jen udělá ze sociálních sítí zakázané ovoce," řekl. "Myslím si, a doporučuje to i řada psychologů, že mnohem lepší je naučit děti s tím pracovat," dodal.
[chooze:article;value:583968]
Podle Čunka je ale určitá regulace nutná. "Jsem nespokojený, že přes všechna doporučení a vědecké výzkumy se ministerstvo školství ještě nerozkývalo, aby dalo plošný zákaz (mobilních telefonů – pozn. red.) na školách," sdělil.
Uvedl také, že pokud by se v Čechách zavedl podobně jako v Austrálii zákaz sociálních sítí pro děti a mladistvé, tak by s ním souhlasil. Podle Havla ale plošný zákaz není v praxi dokonale vynutitelný. Připomněl také, že každá škola si sociální sítě a mobilní telefony na školách reguluje školním řádem.
Na celý díl pořadu Za pět minut dvanáct se můžete podívat zde:
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.